Architekt radzi
Wygodnie (na razie) tylko na parterze
Wygodnie (na razie) tylko na parterze
Zaczęliśmy dopiero budowę domu, ale przewidywane koszty z wykończeniem przekraczają nasz obecny budżet. Podjęliśmy decyzję, że przez kilka lat będziemy mieszkać tylko na parterze, a piętro (gdzie będą sypialnie i łazienka) wykończymy sukcesywnie w miarę możliwości finansowych i potrzeb (kiedy pojawią się dzieci). Mimo pewnej tymczasowości chcielibyśmy mieszkać wygodnie i estetycznie. Jak się tu urządzić, gdzie ustawić szafy, na które nie ma właściwie miejsca? Mamy też pianino, gdzie je ulokować?

Rzeczywiście w wiatrołapie i holu trudno zmieścić pojemną szafę na garderobę. Dlatego proponuję kilka korekt ścian działowych (żeby wygospodarować miejsce na szafy) oraz powiększenie pokoju gościnnego, który będzie Państwa sypialnią. Warto również zmienić kształt łazienki i zmniejszyć pomieszczenie gospodarcze, które wcale przez to nie straci na funkcjonalności.
1. SYPIALNIA
Może służyć Państwu kilka lat, nawet gdy pojawi się pierwsze dziecko. Zmieści się w niej dwuosobowe łóżko (160 × 200 cm) i łóżeczko dla niemowlaka (120 × 75 cm). Blat pod oknem można wykorzystać w zależności od potrzeb, np. jako biurko do pracy na komputerze, toaletkę lub przewijak dla malucha. Na całej ścianie, po lewej stronie od drzwi zmieści się pojemna, ponaddwumetrowej długości szafa.
2. SCHOWEK POD SCHODAMI
Jeżeli oddzielicie Państwo klatkę schodową od korytarza drzwiami, a od salonu ścianą działową, to powiększy się powierzchnia schowka pod schodami. Będzie tu można przechowywać, np. w zastępstwie zlikwidowanej spiżarni, niektóre artykuły spożywcze (trwałe i opakowane). Zasłonięcie widoku na niewykończone schody i piętro będzie korzystne również dla salonu.
3. SALON
Obok kominka, wzdłuż ściany zasłaniającej schody ustawiłam meblościankę z telewizorem. Symetryczny narożnik vis á vis. W wykuszu zwyczajowo stół z krzesłami (dostosowany kształtem do prostokątnej wnęki). Miejsce na pianino znalazło się pod ścianą, bliżej holu.
Wygodnie (na razie) tylko na parterze
4. KUCHNIA
Przestrzeń pozostałą ze spiżarni zabudowałam pod sufit szafami na zapasy lub rzadziej używane sprzęty kuchenne. W jednej z nich proponuję ulokować lodówkę. Ze względu na dwa okna w kuchni, właściwie nie można powiesić typowych szafek górnych. Dlatego na końcu ciągu szaf, przy oknie ustawiłam jeszcze jedną wąską, ale wysoką szafkę. Kuchenkę i zlew usytuowałam tak, by między nimi były dwa długie odcinki blatu roboczego. Wypadają one przy oknach. To najlepsze miejsce do pracy, dobrze oświetlone światłem dziennym, ale proszę nie zapomnieć zamontować oświetlenia nad blatem w tych miejscach, by móc równie wygodnie pracować wieczorem.
5. WIATROŁAP
Proponuję zrezygnować ze spiżarni, przesunąć ścianę działową i ustawić tu solidną szafę na okrycia wierzchnie. Obok szafy jest miejsce na wygodny puf (do siadania przy zakładaniu butów), a w narożniku ? na komodę. W górnej szufladzie będzie można przechowywać szaliki i rękawiczki, a w dolnych buty.
6. KOTŁOWNIA
Kocioł grzewczy został na swoim miejscu tuż przy kominie. Pralkę i suszarkę bębnową ustawiłam w przeciwległych rogach, przykryłam je blatami, a pod oknem zamontowałam duży zlew (na przepierki, mycie kaloszy, płukanie mopa itp.). Powiesiłam też kilka zamykanych szafek na chemię gospodarczą lub inne zapasy.
7. ŁAZIENKA
To pomieszczenie najbardziej zmieniło swój kształt i metraż. Z jednej strony zabrałam trochę powierzchni na szafę do sypialni. Z drugiej dodałam solidną wnękę, zmniejszając nieco kotłownię. Zasadnicza część łazienki jest prawie kwadratowa, prowadzi do niej przewężona część, w której powiesiłam grzejnik i ustawiłam pojemną szafkę na kosmetyki, ręczniki, papier toaletowy, środki czystości. W łazience zmieści się wygodna, narożna wanna, podwieszany sedes i duża umywalka.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej