Architekt radzi
Funkcjonalnie w parterowym 2
Funkcjonalnie w parterowym
Prosimy redakcyjnego architekta o opinię i pomysły dotyczące funkcjonalności domu, którego projekt wybraliśmy do budowy. Właściwie spełnia nasze oczekiwania, ale może jakimiś drobnymi zabiegami możemy jeszcze coś ulepszyć?

Kilka plusów widocznych na pierwszy rzut oka:
1. Brak schodów. Dopiero kiedy niedomagania fizyczne dadzą o sobie znać (wystarczy skręcona kostka), doceniamy chodzenie po płaskim. To komfort mieć dom na jednym poziomie, który jednocześnie nie zajmuje większości powierzchni działki.
2. Wiatrołap pomieści szafę na kurtki i płaszcze.
3. Kotłownia nie ma zbyt dużej powierzchni.
4. Kuchnia o powierzchni 10 m2 jest w sam raz (w dużo większej powstają problemy z ergonomią).
5. Pokoje dla dzieci są świetnie doświetlone dzięki oknom rozmieszczonym na dwóch ścianach.
6. Sypialnia prawie kwadratowa, bardzo zgrabna i ustawna.

Jedyne zastrzeżenia mam do zbyt wąskiego przejścia do części sypialnianej i proporcji powierzchni łazienek. Umieszczenie wanny i prysznica w osobnych pomieszczeniach ułatwi korzystanie z nich (w czasie porannego lub wieczornego szczytu), równocześnie dwóm członkom rodziny. Radziłabym też Państwu oddzielenie ścianą i drzwiami części prywatnej domu od tej ogólnej (również gościnnej). Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się, kiedy będziecie do późnych godzin przyjmować gości, a dzieci będą mogły spokojnie spać w swoich pokojach. Oddzielenie drzwiami granicy prywatnej od ogólnie dostępnej jest wyraźnym sygnałem dla zbyt wścibskich znajomych lub odwiedzających sąsiadów. Oto moja propozycja urządzenia wnętrz.
1. POKOJE DZIECI
?Połamałam? ścianę dzielącą pokoje i w powstałych wnękach ukryłam szafy. Dzięki takiemu zabiegowi znikają z widoku wielkie bryły. Mimo że pokoje mają identyczny kształt i powierzchnię, radziłabym urządzić je odmiennie, zapewniając dzieciom indywidualizm.
2. ŁAZIENKI
Z wanną:
Zmniejszyłam jej powierzchnię i przesunęłam drzwi tak, że znajduje się dokładnie naprzeciwko drzwi sypialni. Zmieniłam też kierunek ich otwierania, tak będzie wygodniej dla wszystkich wychodzących z sypialni. Za wanną proponuję zbudować murek z półką na szampony, płyny do kąpieli etc., umywalkę zaś warto zamontować w blacie, na którym będzie również miejsce na podręczne kosmetyki.

Z prysznicem:
Proponuję cofnąć nieco fragment ściany łączącej obie łazienki. W powstałej wnęce, zabudowanej z trzech stron, zmieści się brodzik. To bezpieczniejsze rozwiązanie niż szklana kabina. Trzeba tylko zamówić przesuwane, składane drzwi, bo nie ma tu miejsca na skrzydła otwierane. We wnęce powstałej z dobudowania ścianki do prysznica umieściłam małą umywalkę, wpuszczaną w duży blat. Zmieniłam umiejscowienie wejścia do łazienki, ścinając skośnie narożnik. Nie pogorszyło to funkcjonalności łazienki, a poszerzyło ? przejście z holu.
3. SALON
Tradycyjnie podstawowe sprzęty znalazły tu swoje miejsca. Stół ulokowałam w wykuszu, kanapę w narożniku, kominek i telewizor naprzeciwko. W pobliżu kuchni proponuję ustawić witrynkę na porcelanę lub szkło.
Funkcjonalnie w parterowym
4. KUCHNIA
Zabudowana jest z trzech stron, osłonięta nieco od strony salonu wąskimi ściankami działowymi. Warto wyposażyć kuchnię w dwie pojemne szafy gospodarcze służące do przechowywania produktów (jedną z nich może być cargo). Duży zlew najwygodniej ulokować w narożniku pod oknem, a nad blatem roboczym przy oknie dodatkowo zamontować oświetlenie.
5. WIATROŁAP
Oprócz szafy na kurtki i płaszcze, w kącie, po lewej stronie umieściłam zaokrąglony blat do stawiania torebki po wejściu do domu z dworu lub garażu, odkładania kluczy czy innych drobiazgów.
6. KORYTARZ
Skróciłam korytarz i zamknęłam go drzwiami. Wzdłuż jednej ściany ustawiłam regały na książki lub dekoracje. Taki zabieg ociepla przedpokój, wchłania go do strefy dziennej (salonu). Duża komoda, dwa kinkiety nad nią i obraz między nimi to kolejne przedmioty uzupełniające wystrój holu.
7. SYPIALNIA RODZICÓW
To pomieszczenie nie wymaga jakichkolwiek zmian ścian czy ulokowania drzwi. Łóżko stoi tak, by leżąc, łatwo kontrolować wejście. To daje poczucie bezpieczeństwa. Naprzeciwko jest idealne miejsce na szafy, a jeśli będzie potrzeba, to i biurko pod komputer się zmieści.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej