Architekt radzi
Dom bez miejsca na szafy - poddasze 2
Dom bez miejsca na szafy - poddasze
Właśnie kupiliśmy pół bliźniaka w stanie surowym zamkniętym. Urzekła nas cicha, zielona okolica, choć w centrum miasta. Jednak decydując się na gotowy dom, nie mieliśmy wpływu na projekt. Zanim zaczniemy wykańczać wnętrza, koniecznie musimy rozwiązać kilka problemów, może nam w tym pomożecie?

Przede wszystkim w okolicy wejścia nie ma zupełnie miejsca na szafę na palta i kurtki. Jesteśmy niezmiernie zdziwieni tym, jak można tak projektować domy. Dlaczego nie ma tu przedpokoju z szafami lub garderoby. Jesteśmy tak zdesperowani, że myślimy o przeznaczeniu pokoju gościnnego (tego blisko wiatrołapu) na garderobę.

Wtedy jednak będziemy mieli kłopot z przenocowaniem rodziców. Potrzebujemy więc sporo szaf i schowków. Musimy też przerobić łazienkę na parterze, by zmieścić w niej prysznic, by dziadkowie nie musieli wchodzić na górę, żeby się umyć. Następna niewiadoma, to gdzie urządzić pralnię? Jeśli zrobimy ją w kotłowni koło kuchni, to z praniem będę wiecznie wędrować przez salon.

A gdzie je wtedy suszyć? Na poddaszu, które na szczęście jest wysokie mimo skosów, mamy pokoje dla dwunastoletniego syna i pięcioletniej córki oraz sporą, ale niezbyt ustawną łazienkę i naszą sypialnię z garderobą. Ponieważ jedna łazienka dla czterech osób jest niewystarczająca, myślimy o podzieleniu jej na dwie klitki. Do naszej wchodzilibyśmy z sypialni, co jest niewątpliwie wygodne. Czy te przeróbki są wykonalne?

Zgadzam się z Państwa uwagami dotyczącymi braku miejsca na szafy. Znalazłam jednak wyjście kompromisowe, tak by zachować funkcję gościnnej sypialni na parterze i jednocześnie wygospodarować miejsce na dwie pojemne duże szafy. Łazienkę też udało mi się odrobinę powiększyć i zmieścić w niej komfortowy prostokątny brodzik.

Zburzyłabym ściankę oddzielającą kuchnię od salonu, by ułatwić komunikację, powiększyć wnętrze i ułatwić kontakt osobie gotującej z resztą rodziny lub gośćmi przebywających w salonie. Niewiele jednak można było ?poprzestawiać?, ponieważ większość ścian jest konstrukcyjna. Pralkę i suszarkę bębnową ustawiłam pod blatem w górnej, głównej łazience. Latem pranie można będzie suszyć na dużym balkonie, zimą w suszarce lub ostatecznie na suszarce nad wanną.

Zdecydowanie lepiej nie znosić i nie wnosić pranych ubrań po schodach, a w kotłowni oprócz pieca urządzić spiżarnię. Jeśli będziecie Państwo potrzebowali jeszcze więcej schowków, to proponuję zbudować pustkę nad klatką schodową. To nieszablonowe rozwiązanie, ale można stworzyć pojemny pawlacz dostępny z Państwa garderobo-łazienki. Stół proponuję ustawić prostopadle do ściany w pobliżu drzwi. Nie jest on zbyt duży (100 x 70 cm), ale wystarczy dla 5 osób, bo trzeba zachować wygodne przejście między nim a szafkami (100?110 cm).

 

 

1. POKÓJ CÓRKI
W tym pokoju proponuję podobne ustawienie, łóżko pod skosem, a obok, pod oknem biurko. Przy wyjściu na balkon zorganizowałam kącik gościnny do zabawy z koleżankami: dwa fotele, stolik i niski regał na zabawki i książki. Żeby w pokoju zmieściła się szafa na ubrania, drzwi trzeba przesunąć w prawo, ku środkowi ściany. Wówczas za drzwiami powstanie miejsce na szafę.
2. POKÓJ SYNA
Łóżko ustawiłam pod skosem, ścianka kolankowa ma 130 cm wysokości, nie będzie więc sprawiać przytłaczającego wrażenia. Przy samej ścianie ustawiłam półko-komodę z lampką. Biurko przy oknie, ze światłem dziennym padającym z lewej strony. Pojemne szafy na ubrania zmieszczą się po obu stronach filara, a płytkie regały na książki za drzwiami.
3. GARDEROBA, CZYLI ŁAZIENKA
W tej wyższej części pomieszczenia urządziłam Państwa prywatną łazienkę. Przesunęłam ściankę od garderoby, anektując niewykorzystany narożnik pokoju, zawsze zablokowany otwartymi drzwiami. W powstałej w ten sposób wnęce umieściłam kabinę prysznicową. Obok zmieści się również bidet i sedes, a naprzeciwko wejścia umywalka. Zmiana przeznaczenia pomieszczenia wymaga jednak sporych przeróbek. Trzeba poprowadzić pion wodno-kanalizacyjny przez garaż i podłączyć go do głównego odpływu (przekuć się w posadzce przez garaż, korytarz i małą łazienkę na parterze). Dopóki nie wykończycie Państwo wnętrz, jest to możliwe. W pozostałej części łazienki, po prawej stronie od wejścia, wzdłuż ściany, można ustawić niewysoką szafę, z półkami na swetry, podkoszulki, pidżamy, jako namiastkę garderoby. Resztę ubrań możecie Państwo wieszać na drążkach przesuwanych po suficie na szynach i chowających się do (opisanego obok i pokazanego na rysunku) pawlacza nad klatką schodową. Dodatkową szafę udało mi się wygospodarować w holu na piętrze, tuż przy schodach.
Dom bez miejsca na szafy - poddasze
4. SYPIALNIA MAŁŻEŃSKA
Po obu stronach łóżka ustawiłam pojemne komody na bieliznę, a na nich lampki do czytania. We wnęce, która powstała po przesunięciu ścian garderoby, naprzeciwko łóżka, na kolejnej komodzie ustawiłam telewizor. Nad nim można powiesić kilka półek na książki do wieczornej lektury.
5. DUŻA ŁAZIENKA
Usytuowanie okna prawie na środku ściany uniemożliwia ?sprawiedliwe? jej podzielenie. Piony kanalizacyjne z kanałami wentylacyjnymi, usytuowane tuż przy filarze, wymuszają ustawienie sedesu w odległości od nich nie większej niż 120 cm. Wzdłuż ściany okiennej poprowadziłam blat. Pod nim umieściłam pralkę, suszarkę i szafkę na ręczniki, kosmetyki, proszki do prania. Umywalkę wbudowałam w blat. Prostokątna wanna z trzech stron otoczona jest ścianami, więc łatwo można ją osłonić np. składanymi lub przesuwnymi ekranami lub zasłonką prysznicową i w ten sposób wykorzystać ją również jako prysznic.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej