Architekt radzi
Dom bez miejsca na szafy - parter 2
Dom bez miejsca na szafy - parter
Właśnie kupiliśmy pół bliźniaka w stanie surowym zamkniętym. Urzekła nas cicha, zielona okolica, choć w centrum miasta. Jednak decydując się na gotowy dom, nie mieliśmy wpływu na projekt. Zanim zaczniemy wykańczać wnętrza, koniecznie musimy rozwiązać kilka problemów, może nam w tym pomożecie?
Przede wszystkim w okolicy wejścia nie ma zupełnie miejsca na szafę na palta i kurtki. Jesteśmy niezmiernie zdziwieni tym, jak można tak projektować domy. Dlaczego nie ma tu przedpokoju z szafami lub garderoby. Jesteśmy tak zdesperowani, że myślimy o przeznaczeniu pokoju gościnnego (tego blisko wiatrołapu) na garderobę. Wtedy jednak będziemy mieli kłopot z przenocowaniem rodziców. Potrzebujemy więc sporo szaf i schowków. Musimy też przerobić łazienkę na parterze, by zmieścić w niej prysznic, by dziadkowie nie musieli wchodzić na górę, żeby się umyć. Następna niewiadoma, to gdzie urządzić pralnię? Jeśli zrobimy ją w kotłowni koło kuchni, to z praniem będę wiecznie wędrować przez salon. A gdzie je wtedy suszyć? Na poddaszu, które na szczęście jest wysokie mimo skosów, mamy pokoje dla dwunastoletniego syna i pięcioletniej córki oraz sporą, ale niezbyt ustawną łazienkę i naszą sypialnię z garderobą. Ponieważ jedna łazienka dla czterech osób jest niewystarczająca, myślimy o podzieleniu jej na dwie klitki. Do naszej wchodzilibyśmy z sypialni, co jest niewątpliwie wygodne. Czy te przeróbki są wykonalne?Zgadzam się z Państwa uwagami dotyczącymi braku miejsca na szafy. Znalazłam jednak wyjście kompromisowe, tak by zachować funkcję gościnnej sypialni na parterze i jednocześnie wygospodarować miejsce na dwie pojemne duże szafy. Łazienkę też udało mi się odrobinę powiększyć i zmieścić w niej komfortowy prostokątny brodzik. Zburzyłabym ściankę oddzielającą kuchnię od salonu, by ułatwić komunikację, powiększyć wnętrze i ułatwić kontakt osobie gotującej z resztą rodziny lub gośćmi przebywających w salonie. Niewiele jednak można było ?poprzestawiać?, ponieważ większość ścian jest konstrukcyjna. Pralkę i suszarkę bębnową ustawiłam pod blatem w górnej, głównej łazience. Latem pranie można będzie suszyć na dużym balkonie, zimą w suszarce lub ostatecznie na suszarce nad wanną. Zdecydowanie lepiej nie znosić i nie wnosić pranych ubrań po schodach, a w kotłowni oprócz pieca urządzić spiżarnię. Jeśli będziecie Państwo potrzebowali jeszcze więcej schowków, to proponuję zbudować pustkę nad klatką schodową. To nieszablonowe rozwiązanie, ale można stworzyć pojemny pawlacz dostępny z Państwa garderobo-łazienki. Stół proponuję ustawić prostopadle do ściany w pobliżu drzwi. Nie jest on zbyt duży (100 x 70 cm), ale wystarczy dla 5 osób, bo trzeba zachować wygodne przejście między nim a szafkami (100?110 cm).
1. KUCHNIA
Strefę kuchenną należałoby urządzić mało ?kuchennie?, ponieważ zajmuje znaczną część powierzchni parteru. Ustawiłam tu pięć wysokich szaf (po 60 cm szerokości i głębokości), w których można zmieścić sprzęty AGD (lodówkę, piekarnik, mikrofalę, ekspres do kawy) oraz większość naczyń stołowych i drobny sprzęt kuchenny (miksery, malaksery, sokowirówki, maszynkę do mielenia, etc.). Pod oknem zaplanowałam blat roboczy, obok zlew i zmywarkę. Na wyspie umieściłam płytę grzewczą, a nad nią okap wyspowy. Nad całą kuchnią opuściłam sufit, by ukryć rurę odprowadzającą parę z okapu. W podwieszanym suficie można zamontować oświetlenie, niezbędne szczególnie nad blatem roboczym. Proponuję nie wieszać żadnej typowej kuchennej szafki górnej. W sąsiedztwie kuchni macie Państwo przecież spiżarnię z półkami i dodatkowym blatem.
2. JADALNIA
Duży, rozkładany stół ustawiłam wzdłuż ciągu komunikacyjnego na taras, ale nieco asymetrycznie, by zachować wygodne (przynajmniej szerokie na 1 metr) przejście na taras. Miejsca jest wystarczająco dużo, by w razie potrzeby rozłożyć stół. Po prawej stroni jadalni proponuję ustawić komodę z szufladami na obrusy, sztućce lub przeszkloną witrynę na szkło, porcelanę, itp.
3. KĄCIK WYPOCZYNKOWY
Kominek i telewizor na jednej ścianie konkurowałyby ze sobą. Ustawiłam je więc pod kątem, a po przekątnej narożną kanapę. Wytyczyłam w ten sposób strefę wypoczynkową. Na telewizor można zerkać, również siedząc przy stole oraz pracując w kuchni przy wyspie.
Dom bez miesjca na szafy - parter
4. SALON
Po dobudowaniu kominka z bocznym regalikiem na dekoracje i książki, powstały pusty narożnik wypełniłam trzema schodkami w kształcie ćwierćkoła. Ułatwi to korzystanie ze schodów, zmieniając nieco kierunek w stronę salonu. Naprzeciwko, pod ścianą ustawiłam zaokrąglony stolik, tzw. konsolkę z lustrem i kinkietami, która wypełni pustą, niewykorzystaną ścianę na granicy korytarza i pokoju dziennego.
5. ŁAZIENKA
Wystarczy przesunąć ścianę w kierunku pokoju gościnnego o 25 cm, a już zmieści się brodzik o szerokości 80 cm. Kabina zajmie całą szerokość łazienki, czyli ok. 120 cm i stworzy komfortową przestrzeń do kąpieli. Vis-a-vis wejścia usytuowałam małą umywalkę wbudowaną w blat, a obok w narożniku szafkę na kosmetyki i środki czystości. Kabinę trzeba oddzielić od blatu z umywalką, ścianką z wodoodpornych płyt g-k szerokości 40 cm i zamontować szklane drzwi. Sedes zaplanowałam przy ścianie, po prawej stronie wejścia, odsunięty o 15 cm od prawego narożnika, by można było wygodnie korzystać z szafki.
6. POKÓJ GOŚCINNY
Oprócz rozkładanej kanapy, lampy i stolika na kółkach ustawiłam dwie płytkie, ale wysokie szafy z suwano-składanymi drzwiami. Można tu przechowywać obuwie, torebki, czapki, szaliki, etc. W jednej z szaf można urządzić podręczną prasowalnię z rozkładaną deską i żelazkiem. Wąskie na 75 cm wejście do pokoju zwęziłoby się, gdyby zamontować tradycyjną futrynę, więc lepiej zastosować drzwi przesuwne.
7. WIATROŁAP
Po prawej stronie drzwi ustawiłam niskie komody na buty, na których można będzie usiąść, by założyć obuwie. Ponieważ zburzyłam ścianę oddzielającą wiatrołap od pokoju gościnnego, po lewej stronie zmieściła się więc szafa na kurtki i płaszcze. Od strony pokoju gościnnego dostawiłam plecami drugą szafę. Taki blok mebli od podłogi do sufitu zastąpi ? zarówno pod względem izolacyjnym, jak i akustycznym ? murowaną ścianę.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej