Architekt radzi
Dwa pokoje dla bliźniaków 2
Dwa pokoje dla bliźniaków
Jesteśmy młodym małżeństwem, zaczęliśmy budować masz wymarzony dom. Jest niewielki i parterowy, oprócz salonu ma dwie sypialnie i aneks kuchenny. Potrzebujemy jednak jeszcze jednej sypialni, bowiem w międzyczasie okazało się, że zostaniemy wkrótce rodzicami... bliźniaków. Jak zapewnić dzieciom osobne pokoje? Pomóżcie! Myślimy o podzieleniu większej sypialni na dwa małe pokoje,, ale wejście przez garderobę nie będzie wygodne. Przesyłamy plan ? jest to projekt gotowy o nazwie Runa. Joanna i Paweł z Brzegu

ZAMIAST GARDEROBY I ŁAZIENKI
Projekt pracowni architektonicznej jest bardzo komfortowy, choćby ze względu na dużą sypialnię małżeńską o powierzchni 23 m2, ale przeznaczony tylko dla dwóch, trzech osób. Można podzielić obszerną sypialnię na dwa małe pokoje dla dzieci, a Państwa sypialnię urządzić w drugim, małym pokoju, ale moja koncepcja jest nieco inna. Proponuję pozostawić podwójną, trochę tylko zmniejszoną sypialnię na swoim miejscu i urządzić drugi dziecięcy pokój w miejscu przeznaczonym na garderobę i większą łazienkę.
W ten sposób wygospodarujemy dwa podobnej wielkości pomieszczenia, a w każdym z nich zmieszczą się odpowiednie łóżka, szafy, biurka i półki na książki i zabawki. Przedstawiam propozycję dla dzieci w wieku szkolnym, które będą spały na dużych, ?dorosłych? łóżkach o wymiarach 90x200 cm.
1. SALON
W ścianie dzielącej dom na dwie części: lewą ? prywatną z sypialniami i prawą ? gościnną z salonem i kuchnią, zmieniałam usytuowanie drzwi do pokoju i przejście do korytarza. W zaproponowanym wariancie do Państwa sypialni będzie się wchodzić z salonu. Jest to jedyna zmiana w tym pomieszczeniu. Przestrzeń na ścianie wokół drzwi można wykorzystać np. na domową bibliotekę, zabudowując ją pojemnymi regałami z półkami. Na środku salonu, przy słupie proponuję ustawić duży stół. To idealne miejsce na ?domowe centrum dowodzenia?, blisko stąd również do kuchni.
2. ŁAZIENKA MAŁA
Aby członkowie czteroosobowej rodziny rano nie ustawiali się w kolejce do łazienki, konieczne są dwie. Druga, niewielka toaleta powstała więc z części kotłowni. Z powodzeniem zmieści się w niej sedes i spora umywalka wpuszczona w blat.
3. KOTŁOWNIA
Teraz do kotłowni będzie się wchodzić niestety tylko przez garaż. Przejście z garażu do mieszkania można zrobić przez przedsionek, ale stracimy wówczas większą część szafy zaplanowaną w wiatrołapie. By tego uniknąć, proponuję przerobić na drzwi okienko wychodzące z garażu na ganek.
Dwa pokoje dla bliźniaków
4. ZAMIAST... GARAŻU
Zupełnie inną propozycją dodania pokoju może być przerobienie garażu na pokój i zbudowanie wiaty na samochód lub wolno stojącego garażu, jeśli tylko wielkość działki na to pozwoli. Trzeba wówczas oczywiście wystąpić do gminy o zmianę warunków zabudowy.
5. ŁAZIENKA DUŻA
Po przeróbkach związanych z wygospodarowaniem przestrzeni na dodatkowy pokój i przeniesieniem większej łazienki do toalety przy wejściu, pomieszczenie to, by mogło pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty, wymagało znacznego powiększenia. Oprócz wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, sedesu i bidetu swoje miejsce znalazła tu również pralka. Nie jest to komfortowe rozwiązanie (najwygodniej przeznaczyć na pralnię oddzielne pomieszczenie), ale jest to kompromis, jeden z wielu, na jaki trzeba będzie pójść, projektując dodatkowy pokój.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej