Architekt radzi
Dom rodzinny
Dom rodzinny
Jesteśmy małżeństwem grafików komputerowych, mamy dwóch synów w wieku 7 i 9 lat. Mieszkamy i pracujemy w domu, który położony jest na przedmieściu, w spokojnej okolicy. Mamy śliczny, zadbany ogród, zaprzyjaźnionych sąsiadów i rozległy teren z linią lasu na horyzoncie. Życie byłoby tu niemal sielanką, gdyby nie pewien mankament naszego domu, który uniemożliwia nam cieszenie się widokami. Otóż zgodnie z projektem na poddaszu naszego domu, gdzie mamy trzy pokoje i łazienkę, nie ma ani jednego tradycyjnego okna tylko same okna dachowe. W praktyce będąc na piętrze tracimy kontakt ze światem zewnętrznym. Nasze całodzienne życie domowe przeniosło się więc na parter, a na ?górę? idziemy tylko spać. Taki styl życia ma jednak swoje zalety. Jesteśmy razem przez większą część dnia, mamy większą kontrolę nad chłopcami, jesteśmy ze sobą blisko związani. Potrzebujemy jednak wygospodarować dla synów miejsce do spokojnej nauki, a nie jak teraz przy stole w jadalni. W pokoju od frontu mamy swoją pracownię komputerową i bibliotekę. Prosimy o pomoc i pomysł redakcyjnego architekta, jak najmniejszym ?kosztem? wprowadzić zmiany. Przydałoby się przy okazji powiększyć mini toaletę, żeby rozładować ?poranny korek? do górnej łazienki.. Agnieszka i Michał R.

Salon, jadalnia, kuchnia i hol tworzą wspólną, otwartą, naprawdę dużą przestrzeń. W okresie zimowym ponad dziesięciometrowy hol śmiało może być miejscem zabaw ruchowych dla chłopców. W miejscu jadalni wydzieliłam dodatkowy pokój. Tu proponuję przenieść komputery i urządzić stanowiska do pracy. Pokój do nauki urządziłam w dawnym gabinecie. Jest oddalony od ?centrum? i zapewni najwięcej spokoju odrabiającym lekcje chłopcom.

1. POKÓJ DO NAUKI
Szafy biblioteczne i wygodny fotel dla czytelnika dalej pełnią swoją funkcję. Mogą Państwo korzystać z nich wymiennie z dziećmi. Jedną z szaf można np. przeznaczyć na podręczniki i pomoce naukowe dla chłopców. Przy długim blacie zmieszczą się dwa niezależne stanowiska do nauki.
ŁAZIENKA
Została powiększona przez przebicie ścianki do dużego pomieszczenia gospodarczego, które w połowie długości zostało zamurowane. Dzięki takiemu zabiegowi zamieniłam proporcje i powierzchnię pomieszczeń. W mniejszym pozostał kocioł i pralka, w większym zmieściła się wanna, pojemna szafa na ręczniki i środki kosmetyczno-higieniczne, sedes
i umywalka osadzona w blacie. Niezbędna była tu korekta usytuowania drzwi, tak by ułatwić wejście do łazienki i dostawić ściankę, na której oprze się blat z umywalką.
Dom rodzinny
3. KUCHNIA
Została zmniejszona i teraz stanowi odrębne pomieszczenie. Zabudowę szafkową ustawiłam wzdłuż dwóch ścian, z głównym odcinkiem blatu roboczego pod oknem (widok i światło dzienne). Tu powinien też znaleźć się stół do codziennych, rodzinnych posiłków.
4. POKÓJ DO PRACY
[Narożny pokój o wymiarach 3x3 m jest dobrze doświetlony przez dwa okna (te upragnione widoki) i oddzielony od salonu przez dobudowanie kieszeniowej ściany na dwa przesuwane skrzydła drzwi. Można je wypełnić matowym szkłem i nie blokować w ten
sposób przepływu światła słonecznego w głąb domu. Wokół trzech ścian zamontowałam szerokie blaty, przy których można ustawić nawet trzy krzesła. Może tu znajdzie swoje miejsce trzeci komputer dla dzieci? Łatwiej wtedy o kontrolowanie ich poczynań, ale i o pomoc w nauce. Na ścianie oddzielającej pokój od kuchni powiesiłam kilka półek na dokumenty, książki,
papiery i projekty. Na blatach i pod nimi jest miejsce na komputery, skanery, drukarki, serwer i inne sprzęty potrzebne do Państwa pracy.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej