Architekt radzi
Oddzielne mieszkanie dla rodziców
Oddzielne mieszkanie dla rodziców
Kupiliśmy projekt domu o nazwie Świt, ma 183 m? powierzchni użytkowej. Bardzo podoba się nam jego dworkowy charakter nawiązujący do polskich tradycji. Jesteśmy trzypokoleniową rodziną, postanowiliśmy część parteru oddzielić na osobne mieszkanko dla rodziców. W projekcie są dodatkowe wyjścia z tyłu i boku budynku. Na parterze chcielibyśmy zachować salon i kuchnię, na piętrze mamy cztery sypialnie i dwie łazienki, co nam w zupełności wystarcza. Rodzice są tradycjonalistami i pragną mieć kuchnię oddzieloną od pokoju, który będzie jednocześnie sypialnią. Prosimy o podpowiedź jak to urządzić. Marzena i Dariusz W.

Proponuję lewą część parteru oddać rodzicom, w środkowej strefie urządzić kuchnię, z której będzie wyjście do ogrodu, a w 40 metrowym salonie oprócz części wypoczynkowej z kominkiem i telewizorem ustawić rodzinny, rozkładany stół. Hol zmniejszyłam przez dobudowanie jeszcze jednej maleńkiej łazienki dostępnej od strony schodów. Drugą łazienkę, pierwotnie usytuowaną w centrum domu ?oddałam? również rodzicom przenosząc drzwi na sąsiednią ścianę. Podział mieszkań przeprowadziłam dobudowując ścianę działową między słupami konstrukcyjnymi. Pierwotnie pomieszczenia kuchni, jadalni i łazienki utworzyły w ten sposób samodzielne mieszkanie o powierzchni prawie 38 m?. Drzwi usytuowane w szczytowej ścianie będą wejściem do mieszkania rodziców. Tu wydzieliłam przedpokój szerokości 1,5 m z garderobą usytuowaną w narożniku ścian.

1. PRZEDPOKÓJ
Ponieważ mieszkanie nie jest duże, a w pokoju nie ma miejsca na szafy, proponuję w lewej części przedpokoju urządzić  garderobę. Najwygodniej schować ją za przesuwanymi drzwiami. Nie będą utrudniały komunikacji pomiędzy pomieszczeniami.
2. KUCHNIA
Będzie sąsiadowała z Państwa kuchnią. Wejście do niej zaprojektowałam naprzeciwko wejścia do mieszkania. Z uwagi na mało miejsca proponują zamontować drzwi przesuwane. Ciąg szafek ustawiłam w literę L, z głównym odcinkiem blatu roboczego pod oknem. Ponieważ jest mało szafek wiszących, wygospodarowałam miejsce na dodatkowy kredens-witrynę na naczynia. Zmieścił się też stolik do codziennych posiłków.
3. KUCHNIA
W Państwa części domu kuchnię proponuję ulokować naprzeciwko wejścia do domu, częściowo będzie otwarta na salon przez zamontowanie dwuskrzydłowych drzwi rozwieranych. Oprócz niezbędnych szafek i zmieści się wysoki blat ze stołkami barowymi
i wygodna kanapa dla gości.
Oddzielne mieszkanie dla rodziców
4. SALON
Państwa salon jest na tyle przestronny, że oprócz kominka z powodzeniem zmieszczą się w nim wygodne kanapy, dwie potrójne i jedna podwójna, niski okrągły stolik kawowy i 2 komody. W części jadalnianej natomiast rozkładany, okrągły stół i kredens na naczynia i szkło.
5. ŁAZIENKA
Pewną niedogodnością jest to, że do łazienki wchodzi się z pokoju, a nie z przedpokoju. Niestety w przypadku przeróbek, nierzadko trzeba pójść na kompromis. Łazienka jest na tyle duża, że zmieści się w niej również pralka, ukryta pod blatem.
6. ŁAZIENKA
Małą łazienkę ulokowałam tuż przy wejściu po lewej stronie, naprzeciwko schodów. A szafę na okrycia wierzchnie przesunęłam za łazienkę.
7. POKÓJ
Pokój ma powierzchnię 17 m? (4x4 m plus wnęka z komodą i telewizorem). Rozkładany narożnik będzie pełnił funkcję kanapy do siedzenia w ciągu dnia i dwuosobowego łóżka do spania. Miejsca wystarczy również na pojemną bibliotekę i komodę na drobiazgi.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej