Architekt radzi
Wiejski dom po nowemu
Wiejski dom po nowemu
My mieszczuchy, kupiliśmy w pięknie położonej okolicy typową wiejską chałupę składającą się z dwóch izb, dużej kuchni i przestronnej sieni z wejściem od frontu i wyjściem na podwórze. Dom ma wysokie poddasze, na które obecnie wchodzi się po drabinie. Chcemy urządzić sobie w nim dom, właściwie całoroczny, nie tylko ?letniak? dla dwojga starszych osób, a więc bez potrzeby wspinania się po schodach kilka razy dziennie. Poddasze chcielibyśmy przeznaczyć dla gości, głównie dorosłych dzieci i ich rodzin, którzy będą zjeżdżać do dziadków w okresie wakacji. We wsi są media (wodociąg, kanalizacja i prąd), więc możemy liczyć na godziwy standard życia. Obowiązkowo chcemy mieć kominek, chociaż ogrzewanie zapewni nam piec akumulacyjny i rozprowadzane do grzejników ciepło. Prosimy, doradźcie jak się mamy urządzić? Przebudowę zaczniemy na wiosnę, teraz dyskutujemy między sobą i z rodziną, co z tym ?fantem? zrobić? Krystyna i Waldemar S. Krystyna i Waldemar S.

W domu o powierzchni parteru ok. 70 m2, tak jak u Państwa, można urządzić wygodne lokum dla dwojga. Mój głos w sprawie remontu proszę potraktować jako doradczy, bowiem musicie Państwo przeprowadzić modernizację budynku zgodnie z obowiązującymi przepisami i mieć przygotowaną odpowiednią dokumentację. Jeśli skorzystacie z pomysłu na połączenie obu izb i otwarcie ich na hol, konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniej belki podciągowej podtrzymującej strop w miejscu powiększania przejścia (w ścianie nośnej). Jeśli to zbyt kłopotliwe, można zostawić tradycyjne drzwi do części dziennej. Schody na poddasze usytuowałam w głębi sieni, co spowodowało konieczność zamurowania wyjścia na podwórze. Proponuję zamknąć klatkę schodową drzwiami przy wejściu na pięterko, żeby zimą nie było strat ciepła, jeśli ?góra? nie będzie używana i ogrzewana.

1. ŁAZIENKA
Powstała w pomieszczeniu, którego pierwotnego przeznaczenia mogę się tylko domyślać (spiżarnia, alkowa, a może tzw. umywalnia?). Wszystkie podstawowe przybory sanitarne znalazły tu miejsce. Umywalkę umieściłam w blacie pośrodku ściany. Pod blatem z prawej strony umieściłam szafkę na brudną bieliznę a z lewej ? pralkę. Zamiast wanny proponuję ekonomiczniejszy w zużyciu wody prysznic. Jest on również wygodniejszy i bezpieczniejszy dla starszych osób. W łazience znajdzie się też miejsce na piec grzewczy. Jeśli nie będzie to piec elektryczny, tylko np. gazowy to z powodzeniem można wykorzystać przewód dymowy po piecu kaflowym.
2. SALON
Zajmuje powierzchnię tylko trochę większą od jednej dawnej izby. Robi wrażenie większego przez otwarcie na kuchnię i hol. Przy ścianie szczytowej, od zewnątrz, dobudowałam komin. To najłatwiejsze rozwiązanie, ponieważ nie narusza stropu i pokrycia dachu. Poza tym mamy podwójną korzyść ? kominek w salonie i kominek-grill na tarasie, który można dobudować wzdłuż bocznej ściany budynku. Okno z salonu zamieniłam na pojedyncze, oszklone drzwi które w przyszłości będą wiodły na nowy taras. W pokoju zmieści się komplet wypoczynkowy, telewizor ustawiony na komodzie i kilka półek z książkami, które można powiesić nad kanapą.
Wiejski dom po nowemu
3. KUCHNIA
Przy dużym oknie ?od frontu? ustawiłam spory stół, ponieważ będzie on jednocześnie stołem do codziennych posiłków i do przyjmowania gości. Tu pewnie będzie się koncentrowało życie domowe. Wzdłuż ściany pod drugim oknem ustawiłam ciąg roboczy ze zlewem i kuchenką. Szafy we wnęce po drugiej stronie kuchni pomieszczą lodówkę, piekarnik umieszczony na wysokości 80 cm, szuflady, półki na naczynia i produkty spożywcze. Nad płytą grzewczą można zamontować okap, który powinien być podłączony do kanału wentylacyjnego. Można go wykonać wmurowując w ścianę metalowy kanał z załamaniami w kształcie litery Z. 
4. WIATROŁAP
Koniecznie trzeba oddzielić strefę wejścia od holu ze względu na różnicę temperatur w zimie. W tym maleńkim pomieszczeniu ustawiłam tylko szafę na kurtki i płaszcze. Na przeciwnej ścianie można zamocować listwowy wieszak na mokre od deszczu ubrania. Na podłodze w wiatrołapie i przed wejściem do domu proponuję ułożyć gres lub antypoślizgową, mrozoodporną terakotę o wysokim stopniu odporności na ścieranie. 
5. SYPIALNIA I GARDEROBA
Znalazłam dla nich miejsce w dawnej kuchni, o ile rozbierzecie Państwo stary, kuchenny piec kaflowy. Garderobę urządziłam w części najdalej oddalonej od okna. Wystarczy odgrodzić ścianką z płyt gipsowo-kartonowych przestrzeń szerokości około 130 cm i zamontować do ścianki drzwi przesuwane. W pozostałej części pokoju zorganizowałam tradycyjną sypialnię, czyli podwójne łóżko i szafki nocne. 
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej