Architekt radzi
Dom jak mieszkanie
Dom jak mieszkanie
Za trzy miesiące pobieramy się i planujemy przyszłość. Postanowiliśmy skorzystać z propozycji rodziców i pobudować się na ich dużej działce w pobliżu ich domu. Jednak skromne środki finansowe jakimi będziemy dysponować pozwolą na postawienie naprawdę małego budynku. Znaleźliśmy gotowy projekt parterowego domu o powierzchni użytkowej 90 m?. Bardzo nam odpowiada, jest kwadratowy, z ganeczkiem i tarasem, dobrze wpisze się w zagospodarowanie działki. Jednak projekt przewiduje tylko dwie sypialnie, salon z kuchnią i dwie łazienki. Myślimy perspektywicznie o trzech sypialniach, czy udałoby się znaleźć miejsce na jeszcze jeden pokój? Poradźcie jak to zrobić?
Jeszcze niedawno normatywy mieszkaniowe przewidywały na takim metrażu nawet 5 pokojów, a więc udało się wykroić dodatkowy pokój bez wielkiej straty z metrażu części dziennej. Kuchnię urządziłam w trzydziestodwumetrowym salonie, a niewielką sypialnię na jej miejscu. Strategicznym punktem jest komin z kanałami wentylacyjnymi, wokół którego muszą znaleźć się piec grzewczy i wyciąg kuchenny.
1. SALON
Na granicy z holem nie ma ściany i wnęki z szafą. Otworzyłam pokój na resztę domu i jednocześnie powiększyłam salon o część korytarza. Wyeksponowałam kominek. Duży stół ustawiłam na środku pokoju zasłaniając nim trochę kuchnię. Miejsca jest wystarczająco dużo na kanapy, stoliki i regały na książki.
2. NAJWIĘKSZA SYPIALNIA
Pozostała bez zmian. Dwuosobowe łóżko umieściłam między szafami wysuwając je do przodu o 30 cm. Za zagłówkiem zmieści się szafka i półka z oświetleniem. Vis a vis komoda na bieliznę, na której można ustawić sprzęt grający lub telewizor.
3. KORYTARZYK PRZY SYPIALNI I ŁAZIENCE
Jest wąski i troje drzwi powodowało kolizje. Zamurowałam jedno wejście (drzwi do sypialni są teraz od strony holu) i przesunęłam drzwi do łazienki. W powstałej wnęce umieściłam szafę z drążkiem na palta i półkami na klucze, torebki, szaliki, czapki oraz szufladami na rękawiczki.
test 
4. WEJŚCIE DO DOMU
Ponieważ w bezpośredniej bliskości nie ma szafy, w wiatrołapie ustawiłam wieszak na mokre nakrycia, a zaraz za drzwiami do holu komodę z szufladami, a nieco dalej konsolkę z lustrem. Te małe, ale niezbędne sprzęty zrekompensują brak podręcznej szafy.
5. NOWA SYPIALNIA
Ma tylko 9 m? powierzchni, ale zgrabny kształt i pomieści podstawowe sprzęty potrzebne w przyszłości dziecku. Wejście do pokoju trzeba poprowadzić przez strefę dawnego WC. Podzieliłam wąskie i długie pomieszczenie na dwa małe i korytarzyk.
6. NOWA KUCHNIA
Zamurowałam przejście miedzy dawną kuchnią i salonem i wzdłuż tej ściany ustawiłam szafki kuchenne. Na 4 m bieżących długości można zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty i stworzyć wygodny, w pełni ergonomiczny ciag kuchennych szafek. Drzwi na taras usytuowane w pobliżu ułatwią wynoszenie potraw i serwowanie ich na ogrodowym stole. Skrócą też drogę do grządek warzywnych po świeżo zerwany, aromatyczny koperek czy bazylię.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej