Architekt radzi
Nadmiar otwartej przestrzeni
Zamieszkaliśmy dwa lata temu w domu, który zbudowaliśmy według typowego projektu, nic w nim nie zmieniając. Teraz doszliśmy do wniosku, że jednak trzeba wprowadzić jakieś zmiany, bo nie czujemy się w nim komfortowo. Męczy nas nadmierna, naszym zdaniem, otwarta przestrzeń salonu, jadalni i kuchni (razem 53 m?). Drugim problemem jest ciepło uciekające przez klatkę schodową na górę. Nie używamy właściwie drzwi do kuchni, ponieważ zawsze są zablokowane przez drzwi z wiatrołapu. Jak rozwiązać te problemy najprostszym sposobem, by nie rujnować całego domu? Marta i Karol
Jedyną poważniejszą korektą, jaką proponuję, jest przebudowa fragmentu ściany na granicy kuchni i holu. Wiąże się ona z koniecznością naprawy podłogi w miejscu, w którym ściana stała dotychczas. Pozostałe przeróbki nie są ani uciążliwe, ani kosztowne, ponieważ polegają na dostawieniu kliku lekkich ścian z profili aluminiowych obłożonych płytami g-k, a takie ściany można stawiać na istniejących posadzkach. Łazienkę, kotłownię z pralnią i pokój gościnny pozostawiłam bez zmian. Za to z powierzchni salonu wygospodarowałam dodatkowy pokój o powierzchni ok. 9 m?.
1. SALON
Podzieliłam pozostałą przestrzeń salonu ścianą, wzdłuż której ustawiłam niskie komody na sprzęt muzyczny i telewizor. Kanapy z fotelami lub narożnik zajmą miejsce pod oknem. Korzystnie byłoby zmienić kierunek paleniska w kominku, o ile nie zrobili Państwo tego dotychczas. Po zmianach salon z jadalnią ma powierzchnię 31 m?. Doświetlony jest z trzech stron i ma dwa przejścia: do kuchni bezpośrednio z jadalni i do holu przez krótki korytarzyk.
2. DODATKOWY POKÓJ
Skoro lubicie Państwo kameralne wnętrza, przyda się zapewne przytulny, mały pokoik, w którym można będzie oddać się lekturze, poserfować po Internecie, urządzić studio muzyczne lub zająć się swoim hobby. Pokój ten będzie można również wykorzystywać jako gabinet lub pokój gościnny.
3. HOL
Po zamurowaniu wejścia do kuchni hol nabrał zgrabnego kształtu prostokąta. Nowa ściana poprowadzona jest wzdłuż ściany z ciągiem kuchennym. W miejscu dawnego nieużywanego wejście do kuchni ustawiłam komodę. Na pewno przyda się jako miejsce na odkładanie kluczy, torebki czy zakupów. Hol zamknęłam dwuskrzydłowymi drzwiami usytuowanymi na wprost schodów na piętro.
Nadmiar otwartej przestrzeni
4. KUCHNIA
Zmieniłam ustawienie lodówki, dodałam obok niej słupek z piekarnikiem i wygodnymi, wysokimi szufladami. Przy ścianie kominowej dobudowałam krótką ścianę z płyt g-k, która zamyka trochę kuchenne wnętrze. W ten sposób powstało wygodne miejsce na pojemne, np. przeszkolone szafki na naczynia. Po zaproponowanych zmianach przybyło miejsca na przechowywanie produktów i sprzętów, zwiększyła się również powierzchnia robocza blatu.
5. JADALNIA
W najbliższym sąsiedztwie kuchni, pod oknem od frontu, ustawiłam stół do codziennych posiłków. Miejsca jest wystarczająco dużo, by, kiedy będzie trzeba, go rozłożyć i uzyskać gościnną jadalnię. Przy ścianach wokół stołu można ustawić witryny na porcelanę i szkło oraz małą komodę na obrusy, serwety i sztućce.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej