Architekt radzi
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń
Dom, który zaczynamy budować, pod wieloma względami jest dla nas optymalny. Niestety nie przemyśleliśmy do końca jego funkcjonalności i teraz mamy z tym problem. Nie podoba nam się wejście. Zaraz po przekroczeniu drzwi trafiamy nosem w ścianę. Chcemy otworzyć przestrzeń holu i zlikwidować część drzwi, których jest tu nadmiar. Denerwuje nas to, że mamy kilka maciupeńkich pomieszczeń, a w kuchni nie ma wygodnego miejsca do gotowania oraz nie ma w ogóle gdzie powiesić szafek. Prosimy o pomoc w uporządkowaniu tego chaosu. J i M Kozłowscy
Rzeczywiście droga do otwartej przestrzeni salonu wiedzie przez długi korytarz z drzwiami do różnych pomieszczeń. Usytuowania salonu nie jestem w stanie zmienić, ale można uporządkować drogę do niego. Proponuję zlikwidować całkowicie przechodnią kotłownię, składzik i spiżarnię. Powiększyć nieco pokój-gabinet i wiatrołap. W ten sposób zmniejszy się liczba pomieszczeń-klitek.
1. SALON
Kominek dość niefortunnie usytuowany frontem do drzwi na taras utrudnia ustawienie kanapy w jego pobliżu. Duży narożnik ustawiłam więc bliżej schodów, przodem do wejścia do salonu. Telewizor można ustawić pod schodami. Po drugiej stronie salonu, w pobliżu przejścia do kuchni, zaplanowałam jadalnię: duży stół i dwie komody na naczynia lub przeszklone witryny na porcelanę i szkło lub minibiblioteczkę. Przy ścianie za narożnikiem ustawiłam dwie niskie komody z nastrojową lampką i szufladami np. na dokumenty.
2. KUCHNIA
Powiększyłam jej powierzchnię kosztem zlikwidowanej spiżarni i składzika. Dobudowałam też ścianę odgradzającą ją od schodów na piętro. Ustawiłam tu wysokie, pojemne szafki na produkty i naczynia. W jednej z nich zabudowana jest lodówka, w drugiej piekarnik, mikrofala i wysokie szuflady. Trzecia szafka to typowe cargo, czyli system wysuwanych koszy na produkty spożywcze. Bez zmian zostawiłam blat ze zlewem pod oknem, a drugi ciąg szafek z blatem i kuchenką ustawiłam przy trzeciej ścianie, naprzeciwko wejścia do jadalni. Można tu również powiesić dwie podświetlane szafki otwierane do góry lub otwarte półki. Teraz, po zmianach pomieszczenie jest przestronne i dużo bardziej funkcjonalne niż pierwotnie. Kuchnię można nieco przysłonić, ustawiając w szerokim przejściu do jadalni mały barek lub niewysoką (120 cm) ściankę z płyt g-k albo pustaków szklanych.
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń
3. GABINET
Po rezygnacji ze schowka i spiżarni powierzchnia gabinetu powiększyła się o około 1 m?. To niewiele, ale znacznie ułatwia wygodne ustawienie mebli.
4. WIATROŁAP
Służy jednocześnie za przedpokój, w którym w szafie wieszamy kurtki i płaszcze. Druga szafa po prawej stronie może pełnić funkcję magazynku gospodarczego. Zlikwidowałam ścianę od kotłowni i zastąpiłem ją przesuwanymi, przeszklonymi, dwuskrzydłowymi drzwiami. Dzięki temu już od wejścia widzimy perspektywę salonu i zyskujemy sporo przestrzeni.
5. HOL
Po zaproponowanych zmianach hol ma kształt litery L. Wchodzi się do niego z wiatrołapu lub z garażu. Jedyne drzwi otwierające się na wąską część holu to te do łazienki. Narożnik ściany łazienkowej usytuowanej naprzeciwko wejścia wypełniłam zaokrąglonymi półkami z płyt g-k. To idealne miejsce na efektowne drobiazgi przykuwające uwagę.
6. ŁAZIENKA
Kocioł grzewczy proponuję zostawić w dotychczasowym miejscu, tuż obok komina, po przesunięciu ściany znajdzie się on w łazience. To kompromis, na który należy się zdecydować, by zrealizować wizję bardziej eleganckiego wejścia do domu. Niestety w łazience nie ma miejsca na kabinę prysznicową, ale oprócz sedesu i umywalki wpuszczanej w blat zmieści się, schowana pod blatem, szafka na brudną bieliznę. Proszę pamiętać, że będą one ustawione w niszy pod podestem schodów. Jest tu zbyt nisko, by wygodnie stanąć, ale do załadowania pralki można się schylić lub przysiąść na sedesie.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej