Architekt radzi
salon dla telemaniaka
Salon dla telemaniaka
Kupiliśmy dom w stanie surowym, głównie ze względu na lokalizację oraz solidność materiałów i wykonania. Na piętrze mamy trzy sypialnie, dwie łazienki i 20-metrowy pokój gościnno-rekreacyjny nad garażem. Na parterze konieczne są zmiany. Chcemy połączyć mały pokój z salonem, ponieważ marzy nam się ogromny telewizor 52 cali z zestawem kina domowego i będziemy potrzebować większej przestrzeni. Kuchnię wolimy bardziej oddzielić ze względu na ?swobodny? styl życia naszej bałaganiarskiej rodzinki. Chcemy w kuchni mieć stolik śniadaniowy dla trojga małych dzieci. Z tymi sprawami poradzilibyśmy sobie sami, ale problem przechowywania setek kurtek, butów, sprzętu sportowego dzieci spędza nam sen z powiek. Gdzie to wszystko upchnąć, skoro właściwie nie ma miejsca na żadną szafę w pobliżu wejścia? Ela i Jacek Z.
Przy wyburzaniu ściany między pokojami trzeba zastosować podciąg, bo z planów wynika, że jest to ściana nośna. Nie obędzie się bez pomocy konstruktora, który wyliczy parametry belki. Na pewno trzeba będzie zostawić 25?30 cm ściany z obu stron jako miejsce jej podparcia.Kuchnię łatwiej zamurować, ale może nie do końca? Proponuję zbudować murek wysokości 120?140 cm i zostawić otwartą przestrzeń umożliwiającą kontakt wzrokowy osobom w obu pomieszczeniach. Nadmiaru naczyń na blatach kuchennych nie będzie widać. Takie rozwiązanie umożliwia też kontrolowanie trójki małych dzieci bawiących się w salonie.
1. SALON
Po rozebraniu ściany działowej salon został powiększony o pokój telewizyjny z ogromnym ekranem na ścianie. Do powieszenia telewizora dobudowałam wysuniętą płaszczyznę z płyt kartonowo-gipsowych na solidnej konstrukcji. Z tyłu umieściłam oświetlenie dopełniające kompozycję. Pod ekranem ustawiłam niskie szafki tworzące bazę, obok ? dwie wysokie, dość płytkie serwantki na szkło i porcelanę. Pod oknem stoją komody, a na nich kwiaty doniczkowe. Narożnik pokoju wypełnia wygodny komplet wypoczynkowy: kanapa z fotelem i pufem. Po przekątnej, ?na zakręcie? proponuję zbudować kominek z dostawionym regalikiem z płyt gipsowo-kartonowych na książki lub dekoracyjne drobiazgi. W wykuszu między salonem a kuchnią zmieści się duży, rozkładany stół na min. osiem osób.
2. GARDEROBA
Solidnej wielkości miejsce na skład ubrań i butów powstało na powierzchni, którą zajmował korytarzyk i łazienka.
3. SKŁADZIK
Wypełniając częściowo wnękę za garażem proponuję dobudować pomieszczenie gospodarcze. To świetne miejsce na przechowywanie narzędzi ogrodniczych, opon zimowych do auta oraz sprzętu sportowego: rowerów, nart, rolek?
Salon dla telemaniaka
4. KOTŁOWNIA
W tym sporym pomieszczeniu oprócz kotła zmieszczą się: pralka, suszarka bębnowa i regalik na środki czystości. Obok okna można ustawić szafkę na suche produkty spożywcze i dodatkową lodówkę, które zrekompensują brak spiżarni. To sensowne miejsce, po drodze z garażu lub tuż przy wejściu do domu, na zostawianie zakupów.
5. TOALETA
WC przeniosłam do małego pomieszczenia pod schodami. Jest tu wystarczająco wysoko, by się nie schylać, niestety musiałam zrezygnować z kabiny prysznicowej.
6. WIATROŁAP
Pełni funkcję przedpokoju. W miejscu spiżarni zmieści się spora szafa na sezonowe kurtki i płaszcze. Obok ustawiłam niską komodę-siedzisko na buty, a nad nią wieszak na kurtki dzieci. Po przeciwnej stronie ustawiłam drugą komodę z szufladami na czapki, szaliki, rękawiczki.
7. KUCHNIA
Po zaproponowanych zmianach kuchnia jest nieco większa, ale pozbawiona spiżarni. Zabudowę szafek rozplanowałam wzdłuż dwóch ścian: na jednym końcu lodówka, na przeciwnym ? słup z piekarnikiem i mikrofalą. Po obu stronach płyty kuchennej są dwa odpowiedniej długości odcinki blatu roboczego. Zgodnie z Państwa prośbą, w kuchni zmieścił się również niewielki stolik do codziennych posiłków.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej