Architekt radzi
W domu z seniorem
Budujemy nieduży parterowy dom. Jest nas czworo (dwóch synów w wieku szkolnym), ale będzie też z nami mieszkał mój tata. Chcemy wydzielić dla niego niezależne mieszkanie z łazienką i minikuchnią. Tata jest zaradny, główne posiłki będziemy jadać razem, ale kuchnia będzie mu potrzebna np. do odgrzania obiadu, zrobienia kawy czy przygotowania kolacji dla przyjaciela. Możemy zrezygnować z garażu ? działka jest duża i w przyszłości planujemy garaż wolno stojący. Prosimy Redakcję o propozycje.

Ulokowanie dwóch niezależnych mieszkań w budynku zaprojektowanym jako jednorodzinny zawsze pociąga za sobą konieczność pewnych kompromisów. Zyskując, musimy z czegoś zrezygnować. Przygotowałam dwa warianty rozkładu: ze wspólnym wejściem z sieni (A) i alternatywny, z dwoma niezależnymi wejściami do budynku (B). Ten drugi wymaga głębszej ingerencji w projekt ? choćby wybicia otworów w ścianie konstrukcyjnej czy kilku zmian w umiejscowieniu otworów okiennych. Zapewni jednak osobie starszej znacznie większą niezależność. 

5.MIESZKANIE DLA DZIADKA
Zaaranżowałam je w miejscu garażu, dlatego trzeba pamiętać o dociepleniu pomieszczeń i doprowadzeniu mediów. Drzwi garażowe zastąpiło podwójne okno, pojawiły się także nowe drzwi balkonowe, prowadzące na własny taras. Udało się przy tym wygospodarować całkiem dużą (ponad 6 m2) łazienkę i wygodny aneks kuchenny, osłonięty od strony pokoju ścianką parawanową. Ważną funkcję pełni szafa po lewej stronie od wejścia, która z uwagi na brak innych miejsc przechowywania powinna być możliwie pojemna.
 

WARIANT A 

 1.STREFA DZIENNA
W dawnym salonie musiała się zmieścić także kuchnia z jadalnią. Na szczęście pomieszczenie jest dość duże i ma podłużny kształt, co ułatwia podział na strefy. Proponuję przeniesienie drzwi balkonowych do wykuszu i wypoczynkowej strefy salonu, co pozwoli wygospodarować dużą otwartą kuchnię. W narożniku salonu, z uwagi na bliskość komina, można umieścić kominek.
2.ŁAZIENKI
Ponieważ w domu brakuje miejsca na dwie łazienki rodzinne,
najwygodniejszym rozwiązaniem będzie rozdzielenie łazienki (6,80 m2, w miejscu dawnej kuchni) i toalety (2,97 m2), obok pomieszczenia
gospodarczego, w sąsiedztwie instalacji wodno-kanalizacyjnej).
3.SYPIALNIA I POKÓJ DZIECI
Sypialnia rodziców ma niecałe 10 m2, ale tam spędza się najmniej czasu. Pokój synów o powierzchni ok. 13,60 m2 także nie jest duży, dlatego zaplanowałam w nim piętrowe łóżko. Dzięki oknom na dwóch ścianach można za to zorganizować tu wygodne dwuosobowe miejsce do
nauki.
 

4.HOL
Proponuję umieścić w nim dużą wnękową szafę ograniczoną ścianką, która wniesie poczucie uporządkowania. Za pomocą zabudowy szkieletowej warto wydzielić w sieni niewielką szafę przeznaczoną wyłącznie dla seniora.


1. STREFA DZIENNA
Atutem tego rozwiązania jest wygodna, ponad 20-metrowa strefa wypoczynkowa z dwiema kanapami oraz duży aneks jadalniany, zajmujący cały widokowy wykusz. Powiększyłam go kosztem kuchni, która wprawdzie ma tylko 6,16 m2, ale funkcjonalnie zabudowana i wyposażona, może być bardzo wygodna. Dzięki temu udało się wygospodarować kuchenne wyjście do ogrodu (jednoskrzydłowe lewe drzwi balkonowe, zamiast dwuskrzydłowych, jak w projekciewyjściowym). Bezpośrednie skomunikowanie kuchni z tarasem doskonale sprawdza się podczas przyjęć ogrodowych ? potraw nie trzeba przenosić przez salon.
Od reszty pomieszczenia oddzieliłam kuchnię murkiem wysokości ok. 120 cm, który pozwala zachować kontakt wzrokowy, ale osłania kulinarne zaplecze.
3.MIESZKANIE DLA DZIADKA
W tym wariancie senior zyskuje znacznie więcej niezależności. Zapewnia ją osobne wejście przez niewielki przedsionek. Zmieściła się tu głęboka szafa na ubrania szerokości ok. 135 cm. Drugą podobną szafę umieściłam w pokoju, obok łóżka. Jest tu także minikącik telewizyjny (z uwagi na niewielką odległość kanapy od telewizora, należy dobrać odpowiedni odbiornik o niezbyt dużej przekątnej). Małą kuchnię z jednokomorowym zlewem i dwupalnikową kuchenką, wystarczającą do przygotowania prostego posiłku, najlepiej umieścić w korytarzyku prowadzącym do niedużej łazienki z podstawowym programem sanitarnym (ok. 4,70 m2). Również w tym wariancie dużą atrakcją jest własny taras.

WARIANT B 

2. ŁAZIENKA
Wprawdzie jest tylko jedna (dzięki temu udało się znacznie powiększyć sypialnię i pokój synów), ale na powierzchni ok. 7,30 m2 zmieści się wanna i kabina prysznicowa. Znalazło się też miejsce na pralkę.
4. HOL (przechowywanie)
Zwęziłam sień i strefę komunikacyjną, co pozwoliło znacznie powiększyć pokoje. Wprawdzie w tym wariancie w sieni zmieści się głębsza szafa i nie potrzeba miejsca na rzeczy dziadka, który ma do dyspozycji własny przedsionek, ale już zabudowanie szafami wnękowymi holu będzie raczej niemożliwe. Funkcję przechowywania mogą przejąć szafy w pokojach oraz w pomieszczeniu gospodarczym.
5.SYPIALNIA I POKÓJ DZIECI
Zostały znacznie powiększone. Zwłaszcza synom pokój opowierzchni ok. 20,30 m2 zapewni znacznie większy komfort: osobne szafy i miejsca do spania, a także podwójne, bardzo długie biurko (ok. 4,50 m). Bez problemu zmieszczą się na nim dwa komputery, lampki, podręczne organizery i zostanie jeszcze sporo wolnego miejsca na rozłożenie książek do nauki. Zyskała również sypialnia ? jej powierzchnia po zaproponowanych zmianach to prawie 14 m2.

Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej