Architekt radzi
Nietypowy podział bliźniaka
Jesteśmy dużą rodziną z czwórką dzieci. Wspólnie z moimi rodzicami planujemy budowę domu. Nie będzie to jednorodzinny dom wielopokoleniowy, lecz typowy bliźniak. Rodzice wspaniałomyślnie chcą nam oddać swoje poddasze. Prosimy o radę, jak zaaranżować obie kondygnacje, tak żeby i nam, i rodzicom żyło się wygodnie.

Podział przestrzeni mieszkalnej w stosunku do liczby domowników, dzięki rezygnacji rodziców z poddasza, kształtuje się bardzo proporcjonalnie. Spośród 8 mieszkańców, dwa młodsze pokolenia (6 osób) zajmą około ? powierzchni użytkowej domu. Należy rozważyć, czy mieszkania mają być od siebie oddzielone, czy też połączone pokojem na półpiętrze (nad garażem). W tym drugim przypadku trudniej będzie oszacować podział kosztów ogrzewania domu. Trzeba też pamiętać o przeprojektowaniu instalacji (grzewczej, elektrycznej i wod.-kan.), tak by rodzice płacili jedynie za własne rzeczywiste zużycie. 

 

PARTER PO ZMIANACH
1.KUCHNIA Z JADALNIĄ
(rodzice z dziećmi)
Proponuję zabudować ścianę tuż przy wejściu pojemną szafą gospodarczą, która zastąpi spiżarnię, bardzo przydatną w 6-osobowej rodzinie.
3.SYPIALNIA (dziadkowie)
Urządziłam ją w dawnym salonie, czyli w cichej strefie domu wychodzącej na ogród. Z pomieszczenia tego, wydzieliłam łazienkę (5,30 m2) i garderobę (3,62 m2) schowaną za przesuwanymi drzwiami. Aby taka aranżacja była możliwa, przeprojektowałam otwory okienne. Na elewacji ogrodowej zamiast dwóch okien zaprojektowałam trzy węższe (szer. 60 cm). Dzięki temu okno znalazło się także w łazience. Dla zachowania estetyki budynku należy analogicznie zmienić układ okien w salonie drugiej rodziny. 
2.HOL
Nieznaczne zmniejszenie toalety pozwoli wygospodarować miejsce na schowek przeznaczony np. na odkurzacz i środki czystości.
4.STREFA DZIENNA
Urządziłam ją w dawnym salonie, czyli w cichej strefie domu wychodzącej na ogród. Z pomieszczenia tego, wydzieliłam łazienkę (5,30 m2) i garderobę (3,62 m2) schowaną za przesuwanymi drzwiami. Aby taka aranżacja była możliwa, przeprojektowałam otwory okienne. Na elewacji ogrodowej zamiast dwóch okien zaprojektowałam trzy węższe (szer. 60 cm). Dzięki temu okno znalazło się także w łazience. Dla zachowania estetyki budynku należy analogicznie zmienić układ okien w salonie drugiej rodziny.

PODDASZE PO ZMIANACH

1.POKOJE DZIECI
Powiększyłam je, zwężając korytarz w lewej połowie segmentu. Każdej parze pokoi towarzyszy duża łazienka z pełnym węzłem sanitarnym i dwiema umywalkami. W pokojach są miejsca na pojemne szafy i dobrze doświetlone biurka.
2.GABINET
To pokój o powierzchni całkowitej ok. 23 m2.Może służyć do cichej pracy, jako czytelnia, a także jako pokój gościnny ? wystarczy, by jedna z kanap była rozkładana. Podobnie jak w sypialni rodziców, proponuję doświetlić go parą okien w połaci dachu. 

3.POKÓJ RODZINNY
Powstał na półpiętrze, z połączenia dwóch pracowni nad garażami. Obecnie jest to serce górnej kondygnacji ? tu się wypoczywa, bawi, gra, ogląda telewizję, można też przyjmować gości. Jednocześnie pokój zapewnia dobry kontakt z dolnym i górnym poziomem domu. Ze względów konstrukcyjnych pozostawiłam rząd słupów wsporczych. Pomieszczenie jest jednak na tyle duże (ok. 39,40 m2), że nie zakłóci to jego funkcjonalności, za to może dodać uroku. Liczbę okien dachowych należy zmniejszyć do czterech, by wnętrze w słoneczne dni za bardzo się nie nagrzewało. 
 
 

wariant A 

W tym wariancie część domu należąca do najstarszego pokolenia jest oddzielona od przestrzeni rodziców i dzieci. Na poddasze, umieszczone nad mieszkaniem dziadków, przechodzi się przez pokój rodzinny na półpiętrze, pokonując dwa krótkie odcinki schodów (w dół, a następnie w górę). Dlatego tę strefę warto przeznaczyć dla najstarszych dzieci.  

wariant B 

W drugim wariancie dziadkowie mają dostęp do sąsiedniego mieszkania poprzez duży pokój rodzinny na półpiętrze ? bez zmian pozostały schody prowadzące z parteru na górę. Podział kosztów ogrzewania ułatwi odrębność systemów grzewczych i termoizolacyjne drzwi pomiędzy mieszkaniem seniorów a półpiętrem. Alternatywne jest tu rozwiązanie poddasza: gabinet został zmniejszony na rzecz suszarni, którą umieściłam w najsłabiej doświetlonej części kondygnacji. Pralka, z uwagi na  problematyczne przeniesienie instalacji wodnej i odległość od pionu kanalizacyjnego, pozostała w dawnym miejscu ? w otwartym schowku.

 

4.SYPIALNIA RODZICÓW
Wydzieliłam z niej dużą wygodną garderobę o powierzchni ok. 5,40 m2 (trzeba jednak pamiętać, że lewa część pomieszczenia znajduje się pod dość stromym skosem i będzie wymagała zabudowy na miarę). Z pokoju przechodzi się bezpośrednio do oświetlonej światłem dziennym rodzinnej łazienki z okrągła wanną i prostokątną wnęką prysznicową. Po tych zabiegach sypialnia ma ok. 16m2 powierzchni całkowitej. To nie tak wiele, biorąc pod uwagę skosy i trzy pary drzwi, ale w tym pomieszczeniu rodzice będą spędzać najmniej czasu. Proponuję doświetlić pokój parą okien dachowych.
5.PRALNIA
Bardzo ważna w przypadku 6-osobowej rodziny. Powstała w miejscu dawnej łazienki. Przeprojektowania będzie wymagać doprowadzenie wody i odpływ, tak by przyłączyć je do instalacji obsługującej część domu należącą do rodziców i dzieci (podobnie jak w dziecięcej łazience po tej samej stronie poddasza).
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej