Architekt radzi
Stary dom jak nowy - piętro
Od kilku lat mieszkamy w domu z przybudówką, który został zbudowany zaraz po wojnie. Wzmocniliśmy fundamenty, ociepliliśmy i otynkowaliśmy ściany, wymieniliśmy okna i dach. Na razie mieszkamy na parterze, który wstępnie przebudowaliśmy. Łazienkę powiększyliśmy o przedsionek, a salon o kuchnię i przedsionek z dobudówki. Do domu wchodzi się teraz przez dawny taras, który zabudowaliśmy panoramicznymi oknami. Po przeciwnej stronie domu urządziliśmy ogród i z tej strony chcemy mieć duży taras z wyjściem z salonu i z kuchni, by przez całe lato jadać tu posiłki. Budynek nie jest podpiwniczony, za wyjątkiem kuchni, w podłodze której jest klapa z zejściem do piwnicy. Chcemy urządzić tu pralnię i kotłownię. Wiemy, że w tym miejscu konieczna będzie wymiana stropu i zbudowanie schodów. Nie mamy też schodów na poddasze (wchodzimy po drabinie), które teraz jest nieużytkowe, ale zamierzamy je wykończyć tak, by mieć tam łazienkę i trzy sypialnie (dla nas i dla 2 dzieci). Przesyłamy całą naszą dokumentację i prosimy o doradzenie, jak podzielić poddasze, gdzie zamontować schody oraz jak wygodnie urządzić parter?

Naniosłam na plany zmiany, które już Państwo wprowadziliście i dodałam swoje propozycje.
Środkowy pokój najlepiej nadaje się na przejściową jadalnię ze schodami na poddasze. W dawnej kuchni ulokowałam łazienkę z zejściem do pralni. Nową kuchnię urządziłam w pokoju obok salonu (są tu wolne dwa kanały wentylacyjne). Poddasze jest bardzo komfortowe, bo ścianka kolankowa ma wysokość 100 cm, a wysokość poddasza w kalenicy przekracza 4 m. Najłatwiej będzie doświetlić pomieszczenia, montując okna dachowe, o ich usytuowaniu decyduje rozstaw krokwi, tę kwestię pozostawiam więc wykonawcom. W sprawie wykonania w stropie otworu na schody i podparcia skróconej belki trzeba zwrócić się o pomoc do inżyniera konstruktora, który dokona odpowiednich obliczeń.


PIĘTRO

1. POKOJE DZIECI
Biurka ustawiłabym pod skosami, w miejscach montażu okien dachowych. Szafy na ubrania zaplanowałam w najwyższych miejscach obu pomieszczeń, a łóżka w dostatecznie wysokich. W pokoju przy łazience, by niski sufit nie przytłaczał śpiącej osoby, łóżko warto odsunąć od ściany. W pokoju sąsiadującym ze składzikiem, przestrzeń przy ściance kolankowej (wys. 100 m) zagospodarowałam szafami. Zmieszczą się w nich półki na książki i ubania oraz jeden rząd wieszaków.

2. ŁAZIENKA
W najwyższym miejscu łazienki
(260 cm) we wnęce z płyt g-k umieściłam duży prostokątny brodzik (120 × 80 cm) ze szklanymi drzwiami szerokości 80 cm. Tuż obok wejścia do kabiny proponuję zamontować drabinkowy grzejnik ? wieszak na ręczniki kąpielowe. Z drugiej strony kabiny, prostopadle usytuowałam wysokie, ale płytkie szafy na kosmetyki i chemię gospodarczą. Ponieważ umywalka wbudowana w blat szafki będzie ustawiona pod skosem, lustro nad nią trzeba zamontować na regulowanym wysięgniku.

3. PODEST
Ponieważ część dobudówki, nad którą jest Państwa sypialnia, jest wyższa, to różnicę poziomów trzeba uzupełnić, montując dwa schodki i podest przed drzwiami do sypialni. Najbezpieczniej jest odsunąć schodki od wejścia do sypialni.

 

4. SKŁADZIK
Ponieważ po zaadaptowaniu na pralnię piwnica przestanie pełnić funkcję domowego magazynu, pod skosem dachu obok schodów wygospodarowałam podręczny składzik na odkurzacz, drabinę itp. (w najniższym miejscu pomieszczenie to ma tylko 1 m wysokości, a w najwyższym 2 m). Najlepiej zamontować tu drzwi przesuwane, które nie będą kolidować z drogą komunikacyjną na schody. W pokoju sąsiadującym ze składzikiem przestrzeń przy ściance kolankowej (np. 100 cm) zagospodarowałam szafami. Zmieszczą się w nich półki na książki lub ubranie oraz jeden rząd wieszaków.

5. SCHODY
Wejście, schody i hol muszą znaleźć się w środkowej części poddasza, tam, gdzie jest najwyżej. By nie tracić tego miejsca, warto urządzić je przestronnie i doświetlić oknem dachowym. Proponuję na wprost schodów ustawić dwie płytkie, przeszklone witryny na książki lub pamiątki z podróży.

6. SYPIALNIA RODZICÓW
To trzydziestometrowe pomieszczenie podzieliłam na sypialnię i obszerną garderobę, która wprawdzie zajmie dużą powierzchnię, ale pod skosami zmieści się tylko jeden poziom wieszaków i półek na ubrania. Oprócz dużego łóżka, pod skosami ustawiłam kilka komód oraz małe biurko do pracy przy komputerze.

 

Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej