Architekt radzi
Stary dom jak nowy - parter
Od kilku lat mieszkamy w domu z przybudówką, który został zbudowany zaraz po wojnie. Wzmocniliśmy fundamenty, ociepliliśmy i otynkowaliśmy ściany, wymieniliśmy okna i dach. Na razie mieszkamy na parterze, który wstępnie przebudowaliśmy. Łazienkę powiększyliśmy o przedsionek, a salon o kuchnię i przedsionek z dobudówki. Do domu wchodzi się teraz przez dawny taras, który zabudowaliśmy panoramicznymi oknami. Po przeciwnej stronie domu urządziliśmy ogród i z tej strony chcemy mieć duży taras z wyjściem z salonu i z kuchni, by przez całe lato jadać tu posiłki. Budynek nie jest podpiwniczony, za wyjątkiem kuchni, w podłodze której jest klapa z zejściem do piwnicy. Chcemy urządzić tu pralnię i kotłownię. Wiemy, że w tym miejscu konieczna będzie wymiana stropu i zbudowanie schodów. Nie mamy też schodów na poddasze (wchodzimy po drabinie), które teraz jest nieużytkowe, ale zamierzamy je wykończyć tak, by mieć tam łazienkę i trzy sypialnie (dla nas i dla 2 dzieci). Przesyłamy całą naszą dokumentację i prosimy o doradzenie, jak podzielić poddasze, gdzie zamontować schody oraz jak wygodnie urządzić parter?

Naniosłam na plany zmiany, które już Państwo wprowadziliście i dodałam swoje propozycje.
Środkowy pokój najlepiej nadaje się na przejściową jadalnię ze schodami na poddasze. W dawnej kuchni ulokowałam łazienkę z zejściem do pralni. Nową kuchnię urządziłam w pokoju obok salonu (są tu wolne dwa kanały wentylacyjne). Poddasze jest bardzo komfortowe, bo ścianka kolankowa ma wysokość 100 cm, a wysokość poddasza w kalenicy przekracza 4 m. Najłatwiej będzie doświetlić pomieszczenia, montując okna dachowe, o ich usytuowaniu decyduje rozstaw krokwi, tę kwestię pozostawiam więc wykonawcom. W sprawie wykonania w stropie otworu na schody i podparcia skróconej belki trzeba zwrócić się o pomoc do inżyniera konstruktora, który dokona odpowiednich obliczeń.


PARTER

1. ŁAZIENKA
Łazienka powstała nad piwnicą, w której planujecie Państwo urządzić pralnię. Schody oddzieliłam od części kąpielowej lekką ścianą z wodoodpornych płyt g-k i ustawiłam przy niej szafkę z umywalką. Sedes, bidet i symetryczna, narożna wanna to komplet wyposażenia.

2. GARDEROBA LUB
SPIŻARNIA

W miejscu dawnego
przedsionka zmieści się
szafa na kurtki i płaszcze lub
podręczna spiżarnia.

3. KUCHNIA
Wyjście z kuchni na taras (który Państwo planujecie) jest bardzo
wygodnym rozwiązaniem, bo skraca drogę z posiłkami do stołu ustawionego na nim. Utrudnia to jednak urządzenie ergonomicznego ciągu szafek. Ponieważ wodę i kanalizację najlepiej poprowadzić z instalacji z dawnej łazienki, to zlew i zmywarka powinny znajdować się tuż za ścianą. Obok zlewu ustawiłam szafkę 60-tkę, by na jej blacie ustawiać naczynia przyniesione ze stołu. Pozostałe szafki, cargo, dwudrzwiową lodówkę, płytę grzewczą i słup z piekarnikiem umieściłam w ciągu szafek tworzących zabudowę w kształcie litery L.

 

4. GABINET
Mniejszy pokój na parterze urządziłam tak, by mógł pełnić rolę gabinetu do pracy, biblioteki i gościnnej sypialni. Dwuskrzydłowe, szerokie drzwi poprawią łączność z pozostałą częścią domu.

5. SCHODY
Ponieważ trzeba będzie skrócić jedną belkę stropową, konieczne jest podparcie jej słupem. Schody najmniej będą przeszkadzać, jeśli umieścimy je przy ścianie i nad drzwiami. Ze względu na sporą wysokość pomieszczenia schody muszą być zabiegowe. Aby chodzenie po nich było wygodniejsze, na obu spocznikach zaplanowałam po jednym schodku skośnym. 

6. WERANDA
Aby zachować widok i wykorzystać
światło dzienne wpadające przez przeszkloną werandę, proponuję w miejscu wymontowanych starych okien i drzwi tarasowych zamontować czteroskrzydłowe przeszklone drzwi składane. W okresie letnim będą otwarte, a zimą będą barierą dla zimna napływającego z przeszklonej werandy i zabezpieczą dom przed uciekaniem ciepła. Warto zamontować tu ogrzewanie podłogowe.

 

 

Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Dom dla starszych państwa czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej