Architekt radzi
Dom dla starszych państwa
Dom dla starszych państwa
Jesteśmy małżeństwem po pięćdziesiątce i dopiero teraz budujemy nasz dom pod miastem. Mamy dwa auta, które są niezbędne w pracy i w życiu prywatnym, dlatego planujemy duży garaż. Dom chcemy przystosować do naszego obecnego stylu życia oraz na przyszłość, bo będziemy w nim mieszkać na emeryturze, do późnej starości. Zdecydowaliśmy się na projekt katalogowy, ale prosimy o sugestie, co warto zmienić, by dom był wygodny również za 20?30 lat (dla w końcu starszych już ludzi). Sami zauważyliśmy brak miejsca na szafę ubraniową w pobliżu wejścia do domu. Podjęliśmy też decyzję o osobnych sypialniach i łazienkach, najlepiej po dwóch stronach korytarza, by jak najmniej przeszkadzać sobie w wypoczynku (mamy odmienny tryb życia ? skowronek i sowa).
Najważniejszy warunek wygodnego domu, szczególnie istotny dla osób starszych, jest spełniony ? dom jest parterowy. Poruszanie się po nim nie będzie więc wymagało pokonywania schodów. Wygodne jest też przejście z garażu do części mieszkalnej, skróci to drogę przenoszenia ciężkich zakupów i wyeliminuje konieczność wychodzenia na zewnątrz, by wsiąść do auta. Natomiast dodatkowe wyjście do ogrodu z pomieszczenia gospodarczego i pralni ułatwi wynoszenie kosiarki, narzędzi ogrodowych lub kosza z bielizną do suszenia na wietrze i słońcu. Chociaż przenoszenie rzeczy do prania przez garaż nie jest według mnie najlepszym pomysłem. Proponuję wydzielić niewielki odcinek korytarza prowadzącego do garażu i oddzielić go od reszty korytarza drzwiami, tworząc w ten sposób śluzę dźwiękową i termiczną. Od strony salonu także zamontowałabym drzwi (dwuskrzydłowe, przeszklone), by odizolować strefę dzienną od nocnej. Taki podział na strefę dzienną (dostępną również dla gości) i prywatną ? da więcej kameralności i ciszy osobie odpoczywającej w swoim pokoju.
1. KUCHNIA
Idealna wielkość (ok. 9?10 m2) i kształt (prawie kwadrat) umożliwia zabudowę trzech ścian i dużo miejsca na blaty robocze, w tym ten najwygodniejszy pod oknem. W kuchni zmieści się szafa z piekarnikiem umieszczonym na najwygodniejszej wys. ok. 60?70 cm nad podłogą, szafa typu cargo, lodówka, zlew, zmywarka i kuchenka. Zmywarkę również można zamontować 30?40 cm nad podłogą, by jak najmniej schylać się podczas wkładania i wyjmowania z niej naczyń.
2. PRZEDSIONEK
Przedsionek ma prawie 8 m2. Zmieści się w nim narożna szafa (1,5 × 1,5 m), płytka szafka na buty i niska komoda, na której będzie można usiąść, wkładając buty.
3. ŁAZIENKI
Podzieliłam pierwotną łazienkę na dwie mniejsze. Jedna dostępna jest tylko z sypialni, druga z korytarza (będzie prywatną łazienką jednego z Państwa, i gościnną). Najbezpieczniejsze i najwygodniejsze dla osób starszych lub mniej sprawnych są kabiny prysznicowe bez brodzika, z odpływem w podłodze i ścianami wyłożonymi glazurą. Umywalki osadzone na szafkach z blatem wokół nich też są stabilniejsze i masywniejsze niż wolno wiszące.
Dom dla starszych państwa
4. SALON
Kącik telewizyjno-kominkowy zajmuje większą część pokoju. Jadalnię, ulokowaną blisko kuchni, stanowi okrągły (najbardziej ergonomiczny) stół, przy którym może usiąść nawet 6 osób, a po rozłożeniu dużo więcej. Przy oknie ustawiłam wysoką serwantkę na zastawę, a po drugiej stronie, przy wejściu do kuchni ? komodę. Można przechowywać w niej sztućce i obrusy, a na niej tacę z karafką, serwetki i kwiaty.
5. POKÓJ Z KANAPĄ
Największy z pokojów sypialnych przeznaczyłam na gabinet i bibliotekę z rozkładaną, dwuosobową kanapą, biurkiem i półkami na książki. To pokój powiększający strefę dzienną. Tu można czytać, pracować na komputerze, a w razie wizyt przenocować gości.
6. SYPIALNIA PRZY KOTŁOWNI
To damska sypialnia, z podwójną liczbą szaf i toaletką pod oknem. Łóżko również ustawiłam w poprzek pokoju i odsunęłam od ściany o 30 cm. Zagłówek tworzy wysoka szafka z klapą, na której można ustawić lampkę i zegarek, a po zakończonej lekturze odłożyć książkę i okulary.
Pozostale rady
Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy czytaj wiecej
Co musi zawierać projekt budowlany? czytaj wiecej
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy czytaj wiecej
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? czytaj wiecej
W domu z seniorem czytaj wiecej
Nietypowy podział bliźniaka czytaj wiecej
Mieszkanie tymczasowe czytaj wiecej
Mała funkcjonalna łazienka czytaj wiecej
Dodatkowy pokój na parterze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - piętro czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - poddasze czytaj wiecej
Mieszkanie dla młodego małżeństwa - parter czytaj wiecej
Dodatkowe łazienki czytaj wiecej
Dom na co dzień i od święta czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - poddasze czytaj wiecej
Stary dom jak nowy - parter czytaj wiecej
Dwie łazienki w małym domu czytaj wiecej
Wygodnie (na razie) tylko na parterze czytaj wiecej
Funkcjonalnie w parterowym czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - poddasze czytaj wiecej
Dom bez miejsca na szafy - parter czytaj wiecej
Dwa pokoje dla bliźniaków czytaj wiecej
Sypialnia dla babci czytaj wiecej
Dom rodzinny czytaj wiecej
Gabinet z poczekalnią dla pacjentów czytaj wiecej
Oddzielne mieszkanie dla rodziców czytaj wiecej
Wiejski dom po nowemu czytaj wiecej
Mieszkanie do wynajęcia czytaj wiecej
Pokój dla dziadka czytaj wiecej
Dwa + trzy czytaj wiecej
Dom jak mieszkanie czytaj wiecej
Piętro do adaptacji czytaj wiecej
Poddasze do adaptacji czytaj wiecej
Nadmiar otwartej przestrzeni czytaj wiecej
Nadmiar drzwi i małych pomieszczeń czytaj wiecej
Salon dla telemaniaka czytaj wiecej