Architekt radzi

Obowiązki architekta adaptującego projekt gotowy

Adaptację projektu typowego (architektoniczno-budowlanego) może wykonać tylko projektant z uprawnieniami. Najlepiej, aby była to osoba, która pracuje na terenie, gdzie położona jest wybrana działka, ponieważ jest doskonale zorientowany w lokalnych uwarunkowaniach. Dopiero po wykonaniu adaptacji cała dokumentacja staje się projektem budowlanym.
Co musi zawierać projekt budowlany? Pamiętajmy, że dokumentacja projektu gotowego, czyli architektoniczno-budowlana , nie jest jeszcze projektem budowlanym.Może się nim stać dopiero w wyniku zlecenia jej adaptacji, czyli dostosowania do lokalnych warunków terenowych i gruntowo-wodnych, wytycznych zawartych w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz sugestii inwestora.
Krok po kroku czyli urzędowa droga przed rozpoczęciem budowy Każdy inwestor, zanim dojdzie do najbardziej oczekiwanego momentu rozpoczęcia budowy swojego domu, musi dopełnić wielu niezbędnych formalności. Części z nich należy dokonać przed zakupem projektu.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? Wybór działki to często jedna z bardziej kłopotliwych decyzji. Ważna jest lokalizacja, cena, wielkość, a także ukształtowanie terenu.O tym na jakie czynniki zwracać uwagę, o czym pamiętać i gdzie szukać odpowiedzi opowiada Małgorzata Simla, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.