Aktualności

Polscy inwestorzy i architekci o energooszczędnym budownictwie

poniedziałek, 15 grudnia 2008
Energochłonność nowo powstających budynków w sposób bezpośredni zależy od decyzji i działań podejmowanych przez inwestorów, a także oferty rynkowej kreowanej w większości przez architektów i deweloperów. Dlatego też tak ważna jest ich wiedza i opinia na temat inwestowania w energooszczędne budownictwo.

Jak wynika z raportu opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie Rockwool Polska pt. ?Szóste Paliwo ? Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie ? architekci i inwestorzy?, aż 72% ankietowanych inwestorów budujących dom lub kupujących mieszkanie analizuje koszty ogrzewania przy zakupie nieruchomości lub realizując inwestycję. Często po ich oszacowaniu pojawia się dylemat, czy więcej wydać na etapie inwestowania i mieszkać w energooszczędnym, tanim w eksploatacji budynku, czy może na etapie inwestowania wydać mniej i w przyszłości więcej płacić za ogrzewanie.

Raport energooszczędne budownictwo wykres 1Szacuje się, że w kosztach budynku w całym cyklu jego istnienia, na które składają się nakłady inwestycyjne (projekt, budowa) oraz koszty eksploatacji, niezbędnych remontów, i wreszcie rozbiórki, koszty budowy stanowią zaledwie 11%, natomiast koszty eksploatacji aż 84%, z czego aż 70% to koszty ogrzewania. Warto mieć tę świadomość zwłaszcza, że już dziś 46% inwestorów deklaruje, że opłacanie rachunków za ogrzewanie jest dla nich problemem, jeszcze więcej przewiduje, że może mieć problem z regulowaniem wysokich opłat za ogrzewanie w przyszłości.

Wiadomo, że w planowaniu każdej inwestycji dąży się do zwrotu nakładów pieniężnych. Jednak innego czasu zwrotu powinniśmy oczekiwać np. przy zakupie instalacji LPG do naszego samochodu, a innego w przypadku inwestowania w docieplenie budynku. Inwestycje budowlane są długoterminowe ? domy żyją długo - więc mogą spłacać się dłużej. W tej sytuacji kilka do maksymalnie kilkunastu lat to dość krótki okres zwrotu nakładów na energooszczędność w porównaniu z późniejszym okresem eksploatacji budynku. Okazuje się, że większość potencjalnych inwestorów akceptuje taki czas (4-10 lat) zwrotu nakładów inwestycyjnych.

Rachunki opłacalności i porada wykwalifikowanego doradcy finansowego odnośnie planowanej inwestycji mogłyby zachęcić do inwestowania w energooszczędność budynków, jednak z tej możliwości korzysta tylko 30% ankietowanych. Pozostali inwestorzy wolą polegać na własnej znajomości branży czy opinii znajomych.

Co na temat energooszczędnego budownictwa sądzą architekci?

Energooszczędne budownictwo rodzi się przede wszystkim w głowach i kieszeniach inwestorów budowlanych, jednakże nigdy nie powstanie, jeśli nie znajdzie się na deskach architektów. Ponad połowa polskich architektów uważa, że aby wybudować dom energooszczędny, ponad standardy obowiązujących przepisów, warto ponieść większe wydatki. Choć przyznają, że jest to inwestycja na granicy opłacalności. Natomiast w ukazujących się na ten temat publikacjach znajdujemy liczne przykłady pokazujące dodatni bilans ekonomiczny takich realizacji.

Raport energooszczędne budownictwo wykres 2Przekonani o potrzebie powstawania budynków energooszczędnych wykorzystują różnorodne środki techniczne zmniejszania energochłonności, przy czym na pierwszym miejscu umieścili lepszą izolację przegród budowlanych jako podstawowy sposób zmniejszenia strat ciepła, a tym samym poprawy efektywności wykorzystania energii w budynkach.

Badania ankietowe pokazały jednak, że tylko co czwarty klient zlecający projekt architektoniczny akceptuje proponowane przez architekta ponad standardowe rozwiązania energooszczędne. Co gorsza, architekci nie wszystkim klientom takie rozwiązania w ogóle proponują.

Przy rosnącej świadomości opłacalności energooszczędności, jeszcze zbyt często inwestorzy, projektanci i deweloperzy postępują według obliczonej na krótki dystans strategii: najpierw zrobimy jak najtaniej, a potem?jakoś to będzie.

Informacja została przygotowana na podstawie Raportu ?Szóste Paliwo ? Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie ? architekci, inwestorzy? opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie Rockwool Polska. Pełen raport dostępny jest na www.rockwool.pl.
Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]