Aktualności

O tańszej energii warto myśleć już w chwili projektowania i budowy domu

poniedziałek, 10 stycznia 2011
Oszczędzanie energii najlepiej zacząć już na etapie projektowania i budowy domu. Marzący o własnym domku z ogródkiem i przymierzający się do jego budowy powinni wzbogacić swój słownik o nowe pojęcie budownictwa pasywnego. Polega ono na stworzeniu komfortu cieplnego bez zastosowania tradycyjnych systemów grzewczych, wentylacyjnych i chłodzących przy minimalnym zużyciu energii.
  
Pasywny dom jest łagodny nie tylko dla kieszeni właściciela, ale też dla środowiska. Umiejętnie zaprojektowany potrafi zmniejszyć wydatki domowników nawet ośmiokrotnie.
W przeciwieństwie do domu energooszczędnego, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze niż 70 kWh na 1 mkw. powierzchni użytkowej, w domu pasywnym jest ono tak niskie, że ciepło można uzyskać tylko poprzez dogrzewanie powietrza wentylacyjnego.
 
Idealny passivhaus nie zużywa więcej niż 15 kWh na 1 mkw. Dom pasywny korzysta z energii z zewnątrz - światła słonecznego zbieranego przez kolektory słoneczne umieszczone na dachu, duże okna w pomieszczeniach, w których domownicy przebywają najczęściej, oraz szklane ściany po stronie południowej. Domu pasywnego nie byłoby jednak bez odpowiednich materiałów wykorzystywanych też przy budowie domu energooszczędnego i będących w stanie ograniczyć straty ciepła w mieszkaniach i domach tradycyjnych. Sprawą podstawową jest odpowiednia izolacja termiczna ścian zewnętrznych, okien i pokrycia dachu.
 
Dobre efekty termoizolacyjne dają pustaki. W ich porowatych przestrzeniach powstają poduszki powietrzne stanowiące doskonały izolator. Pustaki zmniejszają też grubość odpowiedzialnych za największe straty ciepła mostków termicznych tworzących się w miejscu spoin pustaka lub cegły. Ścianę z pustaków, które zdolne są zmniejszyć mostki termiczne nawet do kilku milimetrów, warto dodatkowo ocieplić styropianem lub wełną mineralną i otynkować tynkiem mineralnym.
 
Kolektory słoneczne, szczelne okna niskoemisyjne i tynki mineralne pozwalają oszczędzić energię
 
Ważne, nie tylko dla przyszłych właścicieli domów, ale też lokatorów mieszkań, są odpowiednie okna. Powinny mieć szyby niskoemisyjne, mające jednocześnie ponad 50-procentową przenikalność światła słonecznego. Dużą oszczędność ciepła zapewniają specjalistyczne okna dachowe, w których pakiet szybowy zbudowany jest z trzech szyb hartowanych. Szyby wykonane są ze szkła niskoemisyjnego, czyli nie powodują utraty ciepła, a ich umiejscowienie na dachu zapewnia stały dopływ energii słonecznej, silne nagrzanie pomieszczenia i jego stałe docieplenie w ciągu dnia.

O szczelności okna decyduje również okucie. Kryterium jego wyboru powinny stanowić nie wyłącznie względy estetyczne, ale sposób otwarcia, wentylacji i zabezpieczenie przeciwwyważeniowe. Standardowe okucie może nie wytrzymać ciężaru wielkopowierzchniowego okna, które zapewni nam odpowiednią ilość światła słonecznego. Dlatego warto sprawdzić jego nośność i zadbać, by była jak największa. Podobnie dużą wagę należy przykładać do rodzaju futryny drzwiowej i jej szczelności oraz materiału, z jakiego zostały wykonane drzwi.

Cykl powstał we współpracy z ekspertami firmy Enea. 
 
źródło: polskatimes.pl 
Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]