Aktualności

Kredyty: mniejsze marże, ostrzejsze kryteria

piątek, 26 listopada 2010
W bankach jedną promocję zastępuje kolejna. Korzystniejsze dla klientów marże i atrakcyjne oferty cross-sellingowe dostępne są jednak dla mniejszej liczby klientów ze względu na wprowadzanie bardziej rygorystycznych kryteriów oceny kredytobiorców.
W III kwartale 2010 r. co trzeci bank zwiększył wymagania dotyczące zabezpieczeń kredytu i podobna liczba banków zaostrzyła politykę kredytową ze względu na ryzyko związane z sytuacją gospodarczą. Z analizy Narodowego Banku Polskiego wynika też, że ponad połowa banków deklaruje dalsze zaostrzenie procedur ze względu na wdrożenie pozostałych regulacji rekomendacji T. 

Spadek marż  
Optymistyczne, że osoby, które przejdą przez nie małe sito formalności, mogą liczyć na niższe marże niż przed kilkoma miesiącami. Na początku roku trudno było znaleźć oferty z marżami poniżej 2 proc. Teraz najniższe ceny oscylują nawet w okolicach 1 proc. Banki znoszą prowizję za udzielenie kredytu i opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

W ubiegłym roku marże kredytowe były najwyższe i wynosiły nawet 6,4 proc. dla zobowiązań w euro i 7,1 proc. dla kredytów we frankach szwajcarskich (przy kredycie 300 tys. zł, 20-proc. wkładzie własnym i zadłużeniu na 30 lat). W przypadku kredytów w złotówkach średnią marżę, jaka była w zeszłym roku analitycy Comperia.pl obliczają na ok. 3,8 proc. 

Dziś przeciętna marża dla rodzimej waluty wynosi 2,62 proc., a ramach ofert promocyjnych w sprzedaży wiązanej można liczyć nawet na około 1,8 proc. Średnia marża dla euro to ok. 3,87 proc., natomiast w przypadku ofert cross-sellingowych ponad 2,5 proc. Franki zamykają się zaś w 5,5 proc. średniej marży. 

Pułapki cross-selingu
Różnica w marżach między ofertami standardowymi a promocyjnymi jest ogromna. Większość banków oferuje bardzo korzystne warunki, ale pod warunkiem skorzystania z innych produktów, jak np.: karty kredytowej, ubezpieczeń, czy też wymaga stałego zasilania konta wpływem wynagrodzenia. Te proste zasady mogą jednak stać się kłopotliwe. Należy sprawdzić zapisy umowy mówiące o tym, co stanie się jeśli w jakimś momencie nie dotrzymamy jednego z zobowiązań. Może okazać się, że bank podniesie marżę w trakcie kredytowania.  
 
Więcej kredytów, mniej kredytów
Obniżki marż powodują, że wśród młodych ludzi (60 proc. kredytobiorców nie ukończyło 35 lat) wzrósł ostatnio popyt na kredyty hipoteczne. Dotąd wprowadzenie zaleceń rekomendacji T nie zmniejszyło dostępności kredytów. Od stycznia 2011 roku wejdzie jednak w życie pozostała ich część, mówiąca o dopuszczalnym stosunku kosztów do dochodu kredytobiorcy. Dlatego banki zakładają zmniejszenie strumienia pożyczek. 
 
Deweloperzy starają się pomagać swoim klientom w kwestii finansowania. ? Kupujący do końca bieżącego roku mogą skorzystać z systemu płatności 20/80 przy zakupie mieszkań w drugim etapie osiedla Alpha. Jeśli klient ma ograniczoną zdolność kredytową nasi doradcy potrafią zawsze znaleźć jakieś rozwiązanie. W sytuacji, kiedy o przyznaniu kredytu decyduje kwota 10 000 ? 20 000 zł., jesteśmy też skłonni ustalić takie warunki umowy, żeby kupujący otrzymali pożyczkę ? twierdzi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w firmie RED Real Estate Development, która realizuje osiedle w warszawskich Skoroszach. 
 
Ukręcenie głowy rządowemu wsparciu
Planowane w 2011 roku zmiany w programie Rodzina na swoim mogą skłaniać poszukujących lokum do szybszego podejmowania decyzji i spowodować zwiększenie liczby udzielonych kredytów przed końcem bieżącego roku. Poza tym w przyszłym roku przewidywany jest spadek limitu dopłat. A już dziś wiadomo też, że o kredyty z dopłatą można starać się tylko do końca 2012 roku.
 
 
Od przyszłego roku rząd planuje wykluczyć mieszkania z rynku wtórnego z programu dopłat do kredytów. Nie będzie już można na ?lokale z drugiej ręki? zaciągnąć preferencyjnych pożyczek, które obecnie w niektórych bankach stanowią 50 proc. portfela kredytów hipotecznych. Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w 2009 roku na stołecznym rynku wtórnym mieszkania kupiło 1121 osób, finansując je kredytem z dopłatą. W tym roku liczba ta może wzrosnąć ponieważ w pierwszych trzech kwartałach br. preferencyjną pożyczkę zaciągnęło już 959 nabywców. Jest to ponad połowa transakcji wspieranych rządową dopłatą w stolicy. 
 
źródło: informacja prasowa 

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]