Aktualności

Hipoteka jak na dłoni. Każdy może wiedzieć, ile masz kredytu

wtorek, 26 października 2010
Obcy człowiek może w każdej chwili sprawdzić, ile wziąłeś kredytu mieszkaniowego, w jakim banku, ile masz lat, jaki jest twój numer PESEL i czy nie jesteś gejem.

Maciej Śnieżek, handlowiec i podróżnik, napisał do ''Gazety'': ''Chcecie poznać dane osobowe właścicieli mieszkań w dowolnym budynku wielorodzinnym? Wejdźcie na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ekw.ms.gov.pl''.

Księgi wieczyste przez internet można przeglądać od 16 czerwca. Jest to jedno z największych osiągnięć polskiego wymiaru sprawiedliwości. Do niedawna wizyta w sądzie w wydziale ksiąg wieczystych oznaczała branie dnia wolnego w pracy, ból, nerwy i klika godzin czekania w gigantycznej kolejce. Po odpaleniu systemu e-ksiąg mordęga się skończyła.

Maciej Śnieżek sprawdzał księgę mieszkania, które chciał kupić. I zobaczył, że równie łatwo może obejrzeć księgi swoich potencjalnych sąsiadów.

Lokal 5. Mieszkanie Anny i Tomasza K. Powierzchnia 175,10 m kw. + komórka (5,10 m kw. - podany numer komórki) i aż trzy miejsca postojowe (21, 22, 23). Oboje młodzi, 33-34 lata. Kredyt na 30 lat na ponad 485.000 euro w Deutsche Banku.

Bogaci. Sama rata to ponad 9 tys. zł miesięcznie.

Lokal 8. Właściciele to dwóch mężczyzn, trzydziestolatkowie, niespokrewnieni (różne imiona rodziców). Mieszkanie 80,80 m kw. Jedna sypialnia, jedno miejsce postojowe, kredyt na 1.125.000 zł w Nordei. Itd.

Geje?

Lokal 12. Właściciele - Henryk i Celina M. Umowa dożywocia dla matki Henryka - "prawny obowiązek dostarczenia jej wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnienia odpowiedniej pomocy i pielęgnowania w chorobie oraz sprawienia pogrzebu odpowiadającego miejscowym zwyczajom". Mieszkanie 43 metry.

Matka nie ufa synowi?

- Takie rzeczy ludzie ujawniają sąsiadom po latach znajomości. A ja mogę się tego dowiedzieć jeszcze przed przeprowadzką. I to w czasach, kiedy Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych pilnuje danych osobowych, a z klatek schodowych poznikały listy lokatorów - kręci głową Śnieżek.

Żeby podejrzeć obcą osobę, wystarczy znać numer księgi wieczystej budynku. Można go dostać od dewelopera, pośrednika nieruchomości, jest na umowach sprzedaży mieszkania.

Później? Wpisujemy go na stronie i klikamy na podrubrykę 1.4.2. Jest tam spis numerów ksiąg wieczystych mieszkań w budynku wraz z numerami lokali. Wystarczy ich użyć.

- Taki wypis z księgi wieczystej jest niemal jak pokazanie sąsiadowi PIT-u - dziwi się Alfred Adamiec, doradca inwestycyjny Efect SA.

Dane z ksiąg wieczystych są jawne - to dzięki temu obrót nieruchomościami jest bezpieczny. Tylko że w czasach przed internetem dostęp do nich wymagał wysiłku. Trzeba było iść do sądu. I to wiele razy. I zapłacić - odpis jednej papierowej księgi kosztuje od 30 do 60 zł.

Teraz? Windykator: Z internetowych ksiąg korzystam w pracy przy ściąganiu długów. Śledzenie sąsiadów? Nieznajomych osób? Owszem, jest taka możliwość. Kredyty? W kilka dni można ustalić, ile kredytów i w jakich bankach zaciągnęli mieszkańcy warszawskiej Mariny Mokotów czy osiedla Szwajcarskiego na Woli Justowskiej w Krakowie.

Z takich baz zdaniem Adamca z chęcią skorzystają banki, ubezpieczyciele czy doradcy finansowi. - Wiadomo, mieszkanie kupione na kredyt trzeba ubezpieczyć. Bo jeśli kredyt jest duży, to jak rodzina da sobie radę w razie nieszczęścia? - mówi Adamiec.

Z danych mogą też korzystać złodzieje. Bo jeśli ktoś ma mieszkanie za 1,5 mln zł i dwa miejsca parkingowe, to raczej puste one nie stoją.

Co na to wszystko GIODO Wojciech Wiewiórowski? Protestuje. I walczy z resortem sprawiedliwości. Rząd dopiero teraz pracuje nad ustawą, która ma uregulować, jakie dane z ksiąg wieczystych mogą być dostępne w internecie. Wiewiórowski chce, aby w sieci było ich mniej niż w papierowej wersji ksiąg wieczystych.

Resort sprawiedliwości odpowiada, że księgi są jawne od 1946 roku, a żadnego zagrożenia w związku z tym nie ma. "Niebezpieczeństwo pozyskiwania danych z ksiąg wieczystych przeglądanych przez internet w celach innych niż ustalenie stanu prawnego nieruchomości będzie takie samo jak przy udostępnianiu ksiąg wieczystych do wglądu w siedzibach sądów prowadzących księgi" - przekonuje ministerstwo w stanowisku przesłanym do "Gazety".

Źródło: Gazeta Wyborcza

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]