Aktualności

Ceny ziemi pozostaną stabilne

środa, 04 sierpnia 2010

Ci, którzy liczyli, że wyprzedaż państwowych gruntów spowoduje spadek cen, mogą się zawieść.

Szybka sprzedaż państwowej ziemi ma stać się faktem, a to pozwoli nawet na 15 mld zł wpływów do budżetu - takie zapowiedzi kilka dni temu złożyli premier Donald Tusk i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dziś Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR), która dysponuje zasobem własności rolnej skarbu państwa, posiada 2,18 mln ha, w tym 1,65 mln ha w dzierżawie.

- W ostatnich latach ANR sprzedaje rocznie około 100 tys. ha. gruntów rolnych. Wyższa sprzedaż miała miejsce w połowie lat 90., ale wtedy były inne realia ekonomiczne i bardziej liberalne prawo dotyczące sprzedaży - mówi Grażyna Kapelko, rzecznika ANR.  

Dodaje, że zwiększenie sprzedaży musi nastąpić głównie poprzez sprzedaż już dzierżawionych gruntów. ANR ma ich najwięcej w województwach: zachodniopomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim czy warmińsko-mazurskim.

Większa sprzedaż pozwoli powiększyć wpłaty do państwowej kasy i na Fundusz Rekompensacyjny regulujący należności wobec zabużan. Od 2005 r. do połowy 2010 r. na te dwa cele ANR wpłaciła łącznie 7 mld zł.

- Rynek ziemi jest dość stabilny. Dużą część terenów dzierżawią rolnicy, którzy są naturalnymi kupcami. Jeśli dojdzie do nadpodaży gruntów, raczej nie spowoduje to drastycznego spadku cen. Proces sprzedaży zajmie wiele lat. By przyspieszyć go, potrzebne jest polityczne otwarcie - mówi Roman Fortuna, współwłaściciel firmy CPRF, zajmującej się m.in. wyceną nieruchomości.

Z kolei Daniel Puchalski, dyrektor działu gruntów inwestycyjnych w Colliers International, uważa, że mądre zarządzanie sprzedażą pozwoli ANR uzyskać lepszą cenę.

- Ceny gruntów typowo rolnych oraz terenów nadających się pod farmy wiatrowe ustabilizowały się i raczej nie będą rosły, choć wystawienie na sprzedaż dużej puli gruntów naraz może spowodować spadek cen, ale na to wpływa m.in. stosunek podaży do popytu. Szansę na uzyskanie wyższych stawek mają tereny w obrębie miast. Dziś to obszary rolne, ale w przyszłości mogą być objęte planem zagospodarowania - mówi Daniel Puchalski.

Jest sceptycznie nastawiony do zapowiedzi rządzących.

- Dotąd niewiele zrobiono, by sprawnie sprzedawać ziemię, np. cudzoziemcom. Proces przekształcania jest nadal czasochłonny i kosztowny. Uzyskanie 15 mld zł ze sprzedaży jest w zasięgu ręki, ale w ciągu 5-10 lat. Możliwe jest uzyskanie kilku mld zł do 2015 r., jeśli skarb państwa sprzeda dzierżawione tereny i inne gotowe do sprzedaży (około 200tys ha) - dodaje dyrektor Colliers.

Rzeczniczka ANR zwraca uwagę na czynniki blokujące lub hamujące sprzedaż: roszczenia reprywatyzacyjne (dziś blokują 550-600 tys. ha), brak planów zagospodarowania przestrzennego, brak przepisów precyzujących zasady lokalizacji elektrowni wiatrowych, obowiązujące agencję limity przy sprzedaży czy długotrwałe procedury.

- Wiele czynników hamujących sprzedaż można ograniczyć, zmieniając niektóre przepisy obowiązujące przy sprzedaży gruntów - uważa Grażyna Kapelko.

Anna Pronińska

źródło: pb.pl 

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]