Aktualności

Trendy w projektowaniu

wtorek, 18 maja 2010
Współcześnie niemalże każda dziedzina życia podporządkowana jest modzie. Moda steruje naszym ubiorem, zachowaniem oraz wyglądem otoczenia. Wraz z upływem czasu zmieniają się również nasze zapatrywania na dom. Niebagatelne znaczenie ma też zasobność portfela.
 
Współczesny człowiek chce mieszkać w domu realnie dostosowanym do własnych potrzeb, dużo uwagi poświęca funkcjonalności i praktyczności rozwiązań, ceni prostotę i skrupulatnie liczy koszty inwestycji.
 
Dom nie jest już towarem luksusowym, jego dostępność jest stosunkowo duża, stąd popularnością cieszą się domy ?małe? ? od 100 do 140 m2. Inwestor budujący nawet mały dom, zwraca uwagę na walory estetyczne przyszłego lokum. Jednym słowem chce mieszkać ładnie? i modnie. 

WIELKI POWRÓT PIĘTRA
szukamy domów z dwiema pełnymi kondygnacjami

Po latach ?niełaski? powraca w wielkim stylu dom piętrowy, czyli dom z dwiema pełnymi kondygnacjami. Willa XXI wieku nie ma nic wspólnego z szarą, gigantyczną ?kostką?, która jest traktowana jako ?straszydło? z minionej epoki. Współczesny budynek z płaskim dachem może mieć ciekawą bryłę, funkcjonalny układ wewnętrzny i niebanalne, nowoczesne elewacje.

Projekty tego typu są obecnie poszukiwane przez inwestorów ?znudzonych? tradycyjnymi domami, którzy marzą o oryginalnym domu.


MIEJSCE NA DWA SAMOCHODY
podwójny garaż staje się standardem

Zmiana naszego stylu życia skłania architektów do stosowania w projektach rozwiązań, które muszą sprostać nowym potrzebom. Dlatego też projektowanie domów z podwójnym garażem jest już pewnym standardem.

Coraz częściej budujemy domy za miastem, z dala od połączeń komunikacji zbiorowej, co wymusza na nas posiadanie dwóch samochodów. O ile pozwala na to wielkość działki ? coraz więcej inwestorów ze względów praktycznych decyduje się na budowę domu z podwójnym garażem.

DODATKOWY POKÓJ NA PARTERZE
gabinet, pokój dla gości lub pokój seniora

Trendem ostatnich lat jest poszukiwanie projektów z dodatkowym pokojem na parterze, który pełniłby funkcję gabinetu, pokoju dla gości czy pokoju seniora.

To rozwiązanie również wynika ze zmiany stylu życia. Mieszkając za miastem i podejmując gości często chcemy zapewnić im również możliwość przenocowania, bez konieczności powrotu do miasta oddalonego o kilkanaście kilometrów. Oprócz tego, dodatkowe pomieszczenie na parterze może służyć jako gabinet, w którym domownicy w ciszy i skupieniu oddadzą się pracy lub lekturze.


POCHWAŁA PROSTOTY
mniej znaczy lepiej

Wzorem krajów skandynawskich dążymy do prostoty, doceniamy nieskomplikowane rozwiązania, wybieramy klasyczne bryły. Współczesny dom łączy w sobie funkcjonalność, umiar i powściągliwy charakter, który przejawia się w wyglądzie elewacji.

Czasy kolorowych elewacji utrzymanych w intensywnych barwach mamy już za sobą. Obecnie najmodniejsza jest stonowana kolorystyka, królują beże, biele, szarości.

Modne są też drewniane okładziny, klinkier oraz kamień elewacyjny. Dobór odpowiednich detali może uatrakcyjnić nawet skromny, prosty dom. Elementy te, będąc nośnikiem nowoczesności, pomogą miłośnikom niebanalnych domów osiągnąć zamierzony efekt.


DUŻO ŚWIATŁA
wykorzystanie naturalnej energii

Doceniamy walory naturalnego światła i chcemy, by nasz dom był jasny, by światło i ciepło penetrowało budynek. Dobremu wykorzystaniu naturalnego ciepła i energii sprzyja zwarta bryła budynku zbliżona do prostokąta, prosty układ wewnętrzny, dwie kondygnacje lub parter z wysokim poddaszem pozwalającym na wykorzystanie ciepła, które gromadzi się tam za dnia.
 
Inwestorzy nie boją się już dużych przeszkleń i nietypowych rozwiązań stolarki okiennej. Wręcz przeciwnie ? są świadomi, że właściwe rozmieszczenie dużych przeszkleń od południowej strony domu pozwala na dobre wykorzystanie naturalnego ciepła, a tym samym na oszczędność energii. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązań jest uatrakcyjnienie wnętrza domu ciekawym widokiem zza okna.


TARAS NIE TYLKO PRZED DOMEM
komfort mieszkańców ponad wszystko

Coraz częstszym rozwiązaniem jest projektowanie tarasu nad garażem. Taras tego typu uatrakcyjnia bryłę i daje inwestorom dodatkową powierzchnię do użytkowania. Oczywiście można zastanawiać się nad praktycznością takiego rozwiązania i tu zdania z pewnością są podzielone, bo albo jest się zwolennikiem tarasu na piętrze, albo przeciwnikiem. Jeżeli jednak do budynku przylega garaż, umiejscowienie nad nim tarasu jest optymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni.

Taki taras, dostępny z sypialni lub z holu, staje się wspaniałym miejscem relaksu, daje możliwość rozkoszowania się urokami lata bez konieczności wychodzenia z domu.

POTRZEBNE POMIESZCZENIA GOSPODARCZE
świadome planowanie

Inwestorzy, bez względu na wielkość domu, chcą mieć tzw. pomieszczenia pomocnicze, czyli: spiżarnię, garderobę, kotłownię, często również pralnię czy składzik. Panuje myślenie ekonomiczne ? żaden kawałek podłogi nie może się zmarnować. Świadomi swych potrzeb przyszli gospodarze wybierając projekt dbają o wygodę. Dlatego projektowanie garderoby czy spiżarni przy kuchni jest już w zasadzie regułą.

MAŁE DOMY POSZUKIWANE
minimalizm przede wszystkim 

Wysokie ceny działek, chwilowe zmrożenie rynku kredytów hipotecznych spowodowały, że inwestorzy bardzo uważnie przyglądają się kosztom planowanej inwestycji i starają się realnie określić swoje możliwości, myśląc o późniejszych kosztach eksploatacji domu. Te czynniki oraz popularność rządowego programu ?Rodzina na swoim? sprawiają, iż coraz więcej inwestorów wybiera małe domy, o powierzchni od 100 do 140 m?.
 
Warto jednak podkreślić, że są one projektowane w taki sposób, aby odpowiadały oczekiwaniom i potrzebom przyszłych inwestorów. 

 
TARAS NA KAŻDĄ POGODĘ
idealnym miejscem rodzinnych spotkań

Bardzo powszechne stało się budowanie domu z tarasem. Taras stanowi przestrzeń łączącą dom z ogrodem, jest miejscem wypoczynku, które pozwala korzystać z uroków natury, a jednocześnie być blisko domu. Taras zazwyczaj dostępny jest z salonu, choć zauważa się również tendencję do planowania tarasu dostępnego z innych pomieszczeń domu, np. kuchni, sypialni.

W projektach jest poszukiwany taras całkowicie bądź częściowo zadaszony, ponieważ można go użytkować przez cały rok bez względu na pogodę. Zadaszenie chroni przed deszczem i nadmiernym słońcem. Po dodaniu balustrad i zamknięciu przestrzeni, powstaje przytulny i miły zakątek.

Szukając projektu domu z dużym zadaszonym tarasem warto pamiętać, że może on ograniczać dostęp naturalnego światła do przylegających pomieszczeń.


PROSTY DACH
koniecznie dwuspadowy

Atutów prostego, dwuspadowego dachu nie sposób przecenić: prosty, szybki i tani w budowie. Wykonawstwo takiego dachu jest mniej pracochłonne i materiałochłonne. Mniejsze odpady materiałowe pozytywnie wpływają na zmniejszenie kosztów wykonania dachu, a w konsekwencji całej budowy domu.

Lokalne urzędy mają niemały udział w promowaniu takich rozwiązań. Decyzje o warunkach zabudowy, czy też zapisy w Planach Zagospodarowania Przestrzennego jednoznacznie narzucają inwestorom wielkość budynku, kąt nachylenia połaci dachu, sposób kształtowania bryły budynku, przez co wywierają istotny wpływ na charakter architektoniczny przyszłych obiektów. Dwuspadowa, klasyczna forma dachu nie oznacza jednak nieciekawej architektury. Wszak w prostocie tkwi elegancja.

Warto podkreślić też, że inwestorzy zyskują na wyborze dachu dwuspadowego dodatkową powierzchnię. Przy dachu dwuspadowym mamy większą możliwość aranżacji poddasza, bowiem skosy nie zabierają tak dużo miejsca, jak to się dzieje w przypadku dachów wielospadowych.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
idea i ekonomia

Inwestorzy zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność oraz estetykę projektu, ale również na parametry energetyczne budynku. Moda na energooszczędność powoli staje się koniecznością, bo w perspektywie rosnących cen energii dom energooszczędny będzie atrakcyjnym towarem na rynku nieruchomości, co jest szczególnie ważne przy jego ewentualnej sprzedaży.

DOM PARTEROWY
skoncentrowany na wygodzie domowników

Wszyscy cenimy sobie komfort i ten czynnik decyduje o popularności domów parterowych. Wygodna komunikacja bez schodów, przejrzysty układ funkcjonalny, przestrzenne i proste w użytkowaniu pomieszczenia, to podstawowe atuty domów parterowych. Co prawda budynki te wymagają większej działki, czy wybudowania większego dachu, ale cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów.

Domy parterowe umożliwiają sprawną komunikację, bez konieczności pokonywania schodów, stąd są idealnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych. 
 
źródło: MTM Styl 
 
 
 
 
Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]