Aktualności

Kronika budowy pierwszego w Polsce wysoko energooszczędnego domu LUMINA

poniedziałek, 23 listopada 2009

W podwrocławskiej gminie Długołęka, przy głównej trasie prowadzącej do Warszawy, powstaje budynek wysoko energooszczędnego domu Lumina. Wzorcowy obiekt certyfikowany przez ekspertów z Narodowej Agencji Poszanowania Energii będzie dostępny dla wszystkich osób zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie - komfortowymi dla mieszkańców i jednocześnie przyjaznymi dla środowiska.
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię pierwotną w Luminie wynosi EP = 92,9 kWh/(m2/rok).

Etap I - czas na prace ziemne i wylanie płyty fundamentowej
Działka została wybrana tak, aby w pełni mogła sprostać wymogom budowy - uwzględnia odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata, nie jest zacieniona przez sąsiednie budynki, prowadzi do niej dogodny dojazd co będzie w przyszłości znaczną zaletą, gdyż dom ma pełnić rolę modelowego i w nim będzie miało swoją siedzibę Centrum Edukacji ?DOMY XXI". Powierzchnia działki to 894 m2.

Prace rozpoczęły się w październiku 2009 roku od zdjęcia warstwy humusu. Następnie, po wyrównaniu dna wykopu, ustawiono ochronne deski szalunkowe i wysypano warstwowo zagęszczony piasek. Ułożono odprowadzenia wszystkich instalacji oraz odprowadzenie systemu rynien i rur spustowych na zewnątrz obrysu budynku. W pierwszych dniach listopada budowlańcy zajęli się stanem zerowym domu, czyli fundamentami. Na starannie przygotowane podłoże ułożona została folia profilowana DELTA-TERRAXX. Materiał ten, składający się dwóch warstw, jest idealną ochroną podłoża a zarazem pełni powierzchniową warstwę drenażową.

Płyta fundamentowa pod dom Lumina wykonana została z tzw. ?spienionego betonu", czyli innowacyjnego systemu o nazwie CemokrzemPor. Sprawia on, że izolacja cieplna i prawidłowy rozkład temperatury pozwala na obniżenie temperatury pomieszczeń o 2-3 stopnie Celsjusza bez utraty komfortu cieplnego. Ponadto płyta akumuluje energię cieplną w nocy, dzięki czemu energia ta wykorzystywana w dzień jest tańsza od tradycyjnej. Wylewanie fundamentu poprowadziła firma INVEST-BUD oraz Firma Astra Technologie Betonu ? której właścicielem jest Benedykt Karczewski, specjalizujący się w dziedzinie nowoczesnych technologii i wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa.

O właściwości i zalety nowatorskiego betonu zapytaliśmy pana Marcina Nowaka, dyrektora firmy INVEST-BUD.  
Archipelag: Czym jest CemokrzemPor i dlaczego warto go zastosować pod budowę domu jednorodzinnego zamiast tradycyjnego betonu?

Marcin Nowak: CemokrzemPor jest materiałem budowlanym, powstałym w trakcie mutacji pianobetonu. Dzięki odpowiedniemu przetworzeniu ? w specjalnie zaprojektowanej do tego celu maszynie ? CemokrzemPor ma doskonałe parametry techniczne, nieosiągalne dla klasycznych betonów. Jest cieplejszy od styropianu, wytrzymały na ściskanie i mrozoodporny. Jednym z wyróżników jest jego parametr cieplny ? przewodniość cieplna 0,06 ÷ 0,15 [W/m?K]. Dla porównania przewodność cieplna betonu zwykłego z kruszywa kamiennego wynosi - 1,7, z muru z cegły ceramicznej pełnej ? 0,77, a styropianu ? 0,043. CemokrzemPor jest materiałem ciepłym ? 30 cm jego grubości odpowiada 15 cm styropianu. A w przypadku CemokrzemPOR + Polistyrol 30 cm to aż 22 cm Styropianu. Parametry CemokrzemPor można kształtować, w zależności od przeznaczenia: jego gęstość może wzrastać od 350 do 1900 kg/m3.

Archipelag: Jakie zalety produktu mogą przekonać inwestorów do jego zastosowania?
Marcin Nowak: Głównymi zaletami CemokrzemPor są parametry cieplne, mrozoodporność oraz to, że stanowi on szybszy i tańszy system podbudowy dla budownictwa jednorodzinnego. Takie płyty fundamentowe gwarantują stabilność budowli, ponieważ cały ciężar równomiernie rozkłada się na płycie. W konsekwencji nie dochodzi do osiadania fundamentów i pękania ścian, z czym możemy mieć do czynienia w klasycznym budownictwie.

Archipelag:
Jak wyglądało wylewanie fundamentów pod dom Lumina?
Marcin Nowak: Pierwszy dzień poświęcony został na zebranie humusu, dobór folii profilowanej, ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i zaszalowanie płyty. Na wykonanie klasycznych fundamentów ? od wykopów, wylania ław, budowy ścian, wykonania izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych i położenie izolacji cieplnej ? potrzeba minimum 2 tygodnie. Stosując zaś system firmy Astra czas potrzebny na wykonanie stanu zerowego, to tylko dwa dni. Płyty fundamentowe wykonane z CemokrzemPor układane były na folii ? Delta Terraxx. Jest to niewątpliwie alternatywa dla tradycyjnych metod - idealne rozwiązanie jako fundament pod domy energooszczędne dzięki całkowitemu odcięciu budynku od gruntu co w przypadku standardowych fundamentów jest bardzo drogie, trudne a wręcz niemożliwe.

Kolejnym etapem budowy będzie położenie warstwy pustaków izolacyjnych oraz budowa ścian zewnętrznych.Partnerzy nowoczesności:
Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., VELUX Polska Sp. z o.o., Schüco International Polska Sp. z o.o., Plannja Sp. z o.o., GE Money Bank S.A., Microtech International S.A., URSA Polska Sp. z o.o., Rekuperatory Sp. z o.o., Rockwool Polska Sp. z o.o., Xella Polska Sp. z o.o., Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o., KRONOPOL Sp. z o.o., Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o., S. Siedle & Söhne OHG, Polska Woda Deszczowa Sp. z o.o., TECE Sp. z o.o., GLASPOL Sp. z o.o., Stahlton Polska Sp. z o.o., Astra-Technologia Betonu Sp. z o.o., REHAU Sp. z o.o., ?Dom & Wnętrze", ?Budujemy Dom", Grupa e-budownictwo

źródło: ARCHIPELAG. Domy z dobrą energią.

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]