Aktualności

Budżet może zyskać 1 mld zł na likwidacji zwrotu VAT na materiały budowlane

piątek, 18 września 2009

Zwroty VAT na materiały budowlane w ubiegłym roku przekroczyły miliard złotych. Zdaniem ekspertów zwroty nie są zbyt wysokie jak na czasy kryzysu. Likwidacja tej preferencji może się przyczynić do ograniczenia szarej strefy.

W dobie kryzysu gospodarczego każdy zaoszczędzony miliard złotych jest sukcesem. Rząd obiecuje, że podatków podwyższać nie będzie. Nie będzie też likwidował obecnych ulg i przywilejów podatkowych. Te przywileje to również obowiązujący od 2006 roku system częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane dla osób fizycznych w związku z inwestycją mieszkaniową. Mechanizm ten uregulowano początkowo na okres dwóch lat. Miał złagodzić podwyżkę VAT na materiały budowlane w związku z przystąpieniem Polski do UE osobom, które przygotowały pieniądze na remont lub budowę przed podwyżką, a ich realizację rozpoczęły już pod rządami nowych przepisów.

Zwykle jest tak, że tymczasowe rozwiązania okazują się tymi najbardziej trwałymi. System rekompensat został przedłużony bezterminowo. W ubiegłym roku kwota zwrotu przekroczyła 1 mld zł, a dane o wysokości zwrotu za dwa pierwsze kwartały 2009 r. wskazują, że w tym roku będzie podobnie. Zapytaliśmy ekspertów, czy utrzymywanie systemu zwrotu VAT w trudnych czasach kryzysu, gdy od naszej akcesji do UE minęło pięć lat, ma swoje uzasadnienie.

Wsparcie dla budujących


Roboty budowlano-montażowe oraz sprzedaż gotowych mieszkań lub domów są opodatkowane 7-proc. VAT, zaś sprzedaż samych materiałów budowlanych generalnie opodatkowana jest stawką 22 proc. Jak wskazuje Bartosz Małkiewicz, doradca podatkowy w KPMG, pierwotnie 7-proc. stawka na roboty budowlano-montażowe i obiekty budownictwa mieszkaniowego miała obowiązywać do 31 grudnia 2007 r., jednak okres ten został wydłużony i obniżona stawka nadal obowiązuje.

? Z tego powodu zasadne jest również dalsze obowiązywanie ustawy o zwrocie VAT ? stwierdza Bartosz Małkiewicz.

System zwrotów powoduje, że dla indywidualnych inwestorów materiały budowlane są efektywnie tańsze, co stanowi dla nich istotne wsparcie.

? Jednocześnie zachęcając te osoby do zakupów, skutkuje wzrostem sprzedaży u firm handlujących materiałami budowlanymi. W czasach kryzysu jest to szczególnie istotne ? podkreśla Bartosz Małkiewicz.

Jeżeli zwrot VAT postrzegać jako formę złagodzenia skutków wprowadzonej w maju 2004 r. podwyżki VAT na znaczną część materiałów budowlanych, to zdaniem Grzegorza Maślanko, partnera, radcy prawnego w Grant Thornton Frąckowiak, można uznać, że czas łagodzenia szoku dawno już minął.

? Jeśli postrzegać to rozwiązanie jako sposób na zrównanie sytuacji inwestorów prowadzących budowę domu czy jego remont systemem gospodarczym z tymi, którzy korzystają z profesjonalnych firm, odzyskujących różnicę wynikającą z zastosowania stawek na zakup materiałów (22 proc.) i na sprzedawane roboty budowlano-montażowe, czy nowe budynki mieszkalne (7 proc.), to jego kontynuowanie ma sens ? uważa Grzegorz Maślanko.

Rodzi się jednak pytanie, czy cena tego wsparcia w czasie kryzysu nie jest zbyt wysoka.

Koszt dla budżetu

Grzegorz Maślanko wyjaśnia, że wzrastająca kwota zwrotów jest głównie efektem wzrostu kosztów materiałów budowlanych i sprzężonych z nimi limitów, odwołujących się do ceny metra kwadratowego nowego mieszkania. Liczba korzystających ze zwrotów to nieco ponad 400 tys. osób rocznie (w pierwszym roku obowiązywania ustawy było ich ponad 550 tys.).

? Miliard złotych w skali budżetu państwa to nie jest znacząca oszczędność, zaś dla kieszeni czyniących inwestycje mieszkaniowe zwrot może być dużą motywacją do podjęcia wysiłku budowlanego ? stwierdza ekspert.

Także Bartosz Małkiewicz uważa, że likwidacja zwrotu VAT osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej mogłaby nie przynieść istotnych oszczędności w budżecie.

? Część osób zaniechałaby inwestycji w ogóle, ograniczając tym samym konsumpcję i wysokość wpływów budżetowych ? mówi Bartosz Małkiewicz.

Materiały razem z usługą

Nie można jednak nie zauważać, że w części przypadków budowa systemem gospodarczym jest fikcją. Zdaniem Piotra Liss doradcy podatkowego w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, indywidualne budownictwo mieszkaniowe oraz remonty mieszkań to branże w głównej mierze funkcjonujące w szarej strefie. Często inwestor, kupując materiały indywidualnie, korzysta z pomocy fachowców w zakresie robót.

? Oczywiście fachowcy nie wystawiają faktury na usługę kompleksową, gdyż otrzymanych pieniędzy nie ewidencjonują, a co za tym idzie, nie płacą podatków ? podkreśla Piotr Liss.

Poza występowaniem o zwrot istnieje inna możliwość ponoszenia niższych kosztów zakupu materiałów budowlanych.

? Wystarczy, że są one wliczone w cenę usługi budowlanej. W takim przypadku cała usługa (wliczając materiały) obciążona jest 7-proc. podatkiem ? mówi Piotr Liss.

W opinii eksperta zniesienie ulgi związanej ze zwrotem VAT może zatem pozytywnie wpłynąć na budżet nie powodując dodatkowych obciążeń po stronie inwestorów.

? Z jednej strony inwestorzy nadal będą mogli ponosić koszty zakupu materiałów budowlanych ze stawką 7 proc., a z drugiej firmy budowlane będą zmuszone do wykazywania prawidłowej kwoty przychodu i obrotu ? mówi Piotr Liss.

W opinii dr. Krzysztofa Biernackiego, eksperta podatkowego w Rödl & Partner, trzeba również wziąć pod uwagę koszty systemu fiskalnego związane z weryfikacją składanych wniosków i zwrotem podatku.

? Zaprzestanie zwrotu podatku niosłoby ze sobą wzrost dochodów budżetowych, jak i minimalizację kosztów funkcjonowania systemu podatkowego ? stwierdza nasz rozmówca.

Uważa, że priorytetem w obecnej sytuacji budżetowej powinno być upraszczanie systemu podatkowego, przy względnej stabilizacji dochodów budżetowych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]