Aktualności

Opolanie budują o połowę mniej

piątek, 04 września 2009
Na Opolszczyźnie o prawie połowę spadła w stosunku do roku ubiegłego liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań.

Z danych GUS wynika, że od początku roku wydano pozwolenia na realizację 1165 mieszkań, tj. o 49,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku, a rozpoczęto budowę 991 mieszkań o 37,9 proc. mniej niż przed rokiem.

Zdołowane kontrakty

- Odczuwamy znaczy spadek inwestycji, a budownictwo wielorodzinne zupełnie siadło - twierdzi prezes Rekonsbudu Marian Habrajski. - Nowe inwestycje się nie zaczynają, są realizowane te, które rozpoczęto w okresie boomu budowlanego i teraz inwestorzy muszą je skończyć. Nowych ofert nie ma. Właściwie na terenie Opola teraz tylko my realizujemy nową dużą wielorodzinną inwestycję - mówi Habrajski. Twierdzi on, że firmy stające do przetargów budują czasami poniżej kosztów, byle tylko złapać robotę, co może się dla niektórych z nich źle skończyć. - Można zrealizować jeden czy dwa tak zwane kontrakty zdołowane, ale w końcu może to doprowadzić do upadku firm. Dlatego inwestorzy - samorządy mogą się cieszyć, że tanio budują, ale za chwilę część firm padnie, a potem w naturalny sposób ceny pójdą znów w górę.

Habrajski twierdzi także, że obraz inwestycyjny Opolszczyzny i Opola zacierają duże inwestycje wspierane przez środki unijne. - Wielomilionowe inwestycje w szpitale, amfiteatr czy wiadukt na Struga są głównie za pieniądze unijne. Jednak inwestycje w budownictwo (jedno i wielorodzinne) wyraźnie dołują. Dwa lata temu mieliśmy otwartych 12 placów budowy, teraz mamy cztery. Schodzimy z kosztów jak tylko można, teraz inwestor może zaoszczędzić nawet 20 proc. w porównaniu do cen sprzed dwóch lat - mówi Habrajski.

Załamanie odczuli sami pracownicy. - W boomie specjaliści, fachowcy zarabiali 4,5-5 tys. zł. Teraz średnia płaca to około 3 tys. zł. Ludzie jednak rozumieją, że są ciężkie czasy - podkreśla inwestor.

Firma Wekon buduje domki jednorodzinne, podejmuje się także prac remontowych. - Kredyty są trudniej dostępne, dlatego ludzie budują mniej domów. Moglibyśmy wybudować 13 domów w roku, na razie mamy dwa. Schodzimy z kosztów, na ile to możliwe, ale są pewne bariery - mówi Andrzej Man, z firmy Wekon, która zatrudnia około 30 osób.

Opolski deweloper Dariusz Dziewiatek wstrzymał budowę przy ul. Rejtana około 120 mieszkań. - W obecnej sytuacji nie ma szans, by rynek wchłonął tak dużą liczbę nowych mieszkań. Oddamy je dopiero na wiosnę 2010 roku. Na razie sprzedajmy mieszkania przy ul. Partyzanckiej - mówi. Twierdzi on, że część deweloperów założyło sobie zbyt wysokie marże. - Jeśli metr kwadratowy kosztuje w Opolu powyżej 4,5 tys. zł, to znaczy, że ktoś sobie taką cenę wymyślił i się tego trzyma. Chce za dużo zarobić - dodaje.

A może być i gorzej

Prezes Stowarzyszenia Rynku Nieruchomości w Opolu Andrzej Jakiel mówi, że co prawda na rynku dużo jest mieszkań nowych, ale ludzi nie stać na nie. - Banki zaostrzyły wymagania przy udzielaniu kredytów. Chętnych na mieszkanie jest wielu, tylko niewielu ma szansę na kredyt - podkreśla Jakiel. I on, i Dziewiatek twierdzą, że w najbliższym czasie sytuacja w budownictwie będzie się jeszcze pogarszać, bo kryzys idący z Zachodu może dopiero do Polski tak naprawdę dotrzeć.

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole
Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]