Aktualności

Domy z drewna buduje się szybciej i taniej niż murowane

poniedziałek, 24 sierpnia 2009

Rynek. Budowa 1 mkw. domu drewnianego kosztuje mniej o co najmniej 10 proc. od budowanego metodą murowaną, a realizacja inwestycji jest do czterech razy szybsza.

Kojarzące się głównie ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Skandynawią domy drewniane zyskują w ostatnich latach coraz większe uznanie także i w Polsce. Buduje się je najczęściej w dwóch technologiach, tzw. kanadyjskich domów z bali.

? Dziś budownictwo drewniane rozwija się głównie dzięki zmianie mentalności Polaków, bo nie budują już domów dla wnuków. Inwestor chce szybko wybudować dom dla siebie, a na to pozwala budownictwo drewniane. Dom wznosi się w ciągu trzech miesięcy ? tłumaczy Wojciech Nitka z Centrum Budownictwa Drewnianego.

W Polsce znane już są wszystkie najlepsze technologie i materiały budowlane, aby móc stawiać drewniane domy trwałe i energooszczędne ? dodaje Wojciech Nitka.

Z drewna czy z betonu

Dom z drewna można wykonać za mniejsze pieniądze niż tradycyjny, pod warunkiem że zastosuje się właściwą technologię.

? Budując z drewna, inwestor uzyska szybko ciepły, energooszczędny i przyjazny człowiekowi dom ? wylicza Wojciech Nitka. Z kolei Michał Jalovecký, prezes ES Polska, firmy budującej jednorodzinne domy murowane na terenie całej Polski, twierdzi, że domy murowane to sprawdzona i zaufana technologia. Jego zdaniem charakteryzują się dużą akumulacyjnością cieplną. Materiały konstrukcyjne oraz izolacyjne stosowane do ich budowy są łatwo dostępne.

? Istnieje duża liczba hurtowni i składów budowlanych, gdzie można się w nie zaopatrzyć ? dodaje ? Michał Jalovecký.

Budowa domów drewnianych wymaga dużej dokładności oraz zastosowania odpowiedniego drewna. Natomiast wadą domów murowanych jest czas trwania budowy? od 6 do 12 miesięcy, a często nawet dłużej, oraz to, że podstawowe prace budowlane można wykonywać tylko w sezonie. Domy murowane mają też dosyć grube ściany zewnętrzne, zwłaszcza jeśli są dodatkowo ocieplane.

Niższe koszty budowy

Średnia cena tzw. kanadyjczyka wybudowanego pod klucz to 1,6 tys. ? 2 tys. zł za 1 mkw. Wliczone są w nią oprócz stanu surowego zamkniętego również instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, c.o., stolarka okienna i drzwiowa, elewacja zewnętrzna, ściany gotowe do malowania i podłogi.

Jak twierdzi Wojciech Nitka obniżenie kosztu budowy metra kwadratowego domu jest spowodowane innymi czynnikami. Dzięki różnicy grubości ścian ? ok. 16 cm w technologii szkieletowej, a ok. 60 cm w technologii tradycyjnej, przy zachowaniu podobnej izolacyjności cieplnej, powierzchnia domu drewnianego będzie ok. 8?10 proc. większa, co w poważnym stopniu obniża koszt metra kwadratowego budowy ? tłumaczy Wojciech Nitka.

Nawet 30 lat gwarancji

Budową domów drewnianych zajmuje się coraz więcej firm w Polsce. W Centrum Budownictwa Drewnianego jest zarejestrowanych ponad 600 takich usługodawców.

Aby znaleźć solidnego i wiarygodnego wykonawcę, warto porozmawiać z właścicielami wybudowanych domów przez wybraną firmę, bo niektóre firmy budują poniżej obowiązujących standardów i psują opinię tego typu budownictwu. Szybkiej weryfikacji budowniczych można dokonać, również zwracając się do Stowarzyszenia Dom Drewniany lub Centrum Budownictwa Drewnianego. Solidnego wykonawcę można poznać przede wszystkim po okresie, na jaki udziela gwarancji na wybudowany przez siebie dom, na 3 lata czy na 30 lat.

Wiele osób, które decydują się na budowę domu z drewna, zastanawia się nad jego trwałością. W Polsce od zawsze budowano domy, które miały służyć kilku pokoleniom. Jak zapewnia jednak Wojciech Nitka, z domem drewnianym należy postępować tak samo jak z murowanym, czyli po prostu po kilkudziesięciu latach go wyremontować.

Co pewien czas pojawiają się lepsze okna, systemy dociepleń czy instalacji i są one wymieniane przez właścicieli domów niezależnie od tego, jaką metodą był budowany. Dom drewniany ma zaletę, że można w nim z łatwością wymienić każdy element, nawet ściany.

PRZYKŁAD: CENY

Jedna z renomowanych firm oferuje wykonany pod klucz dom o powierzchni 63,1 mkw. za 119 tys. zł, 125 mkw. cena 199 tys. zł. Niektóre firmy żądają za wykonanie takiego domu już tylko 1 tys. zł za mkw.

DLACZEGO WARTO STAWIAĆ DOMY DREWNIANE

Zalety:

? szybka realizacja inwestycji ? od kilku dni (dom składany z gotowych elementów) do około 3 miesięcy,

? budowa przez cały rok ? domy drewniane można budować nawet w zimie,

? większa wydajność ? dzięki cieńszym ścianom domy drewniane mają większy metraż użytkowy niż domy murowane, co obniża koszt budowy 1 mkw.,

? ułatwiona modernizacja ? domy z drewna można szybko i tanio przebudowywać, rozbudowywać,

? zdrowy budynek ? domy drewniane mają zdolność do samoregulacji wilgotności i tworzą własny mikroklimat.

Wady:

? odpowiedni budulec ? drewno do budowy domu powinno być odpowiednio przefabrykowane i dobrej jakości,

? firma z doświadczeniem ? domy muszą być budowane precyzyjnie i przez firmę, która dokładnie zna zasady budowy w wybranym systemie; niestety na rynku działa wiele firm,

? ciepłota budynku ? domy drewniane szybciej się nagrzewają i wyziębiają.

1,8 tys. zł/mkw.

średnia cena budowy domu wykonanego metodą kanadyjską pod klucz

źródło: gazetaprawna.pl

 

 

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]