Aktualności

Architekci z całego świata projektują centrum Gorzowa

środa, 12 sierpnia 2009

Architekci z całego świata chcą projektować gorzowskie śródmieście. Na ogłoszony przez miasto konkurs architektoniczny wpłynęło ponad 200 zgłoszeń z 27 krajów. Od Wenezueli po Emiraty Arabskie

Zakończył się pierwszy etap konkursu, który na zlecenie miasta prowadzi gorzowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Architekci i biura projektowe wysłali 215 projektów, cztery z nich odrzucono ze względów formalnych.

- To bardzo dobry wynik, który daje nadzieję na ciekawe i różnorodne koncepcje, wśród których sędziowie konkursowi będą mogli wybierać najlepsze. To zgłoszenie jest formą deklaracji, że chcą brać udział w konkursie i będą się starali złożyć pracę konkursową. Ilu z nich to zrobi, trudno powiedzieć. Gdy ogłosiliśmy konkurs na przebudowę Urzędu Wojewódzkiego, wpłynęły 43 zgłoszenia, a ostatecznie 20 prac. Jednak ja uznaję, że to był bardzo duży odsetek w stosunku do liczby zgłoszeń. W tym przypadku nie należy spodziewać się aż tylu prac. Chociaż, jak widać, konkurs się spodobał i wywołał duże zainteresowanie - opowiada Dariusz Górny, prezes gorzowskiego SARP.

A spodobał się architektom ze wszystkich stron świata. Zgłoszenia napłynęły aż z 27 krajów. Najwięcej z Wielkiej Brytanii. Tam projektowaniem centrum Gorzowa zainteresowało się 12 biur. Zgłosiło się 10 pracowni z Niemiec. Po osiem zgłoszeń wysłano z USA i Bułgarii. Są również architekci z tak odległych krajów jak Emiraty Arabskie, Etiopia, Egipt, Indie, Tajwan czy Wenezuela.

- Promując nasz konkurs, raczej nie docieraliśmy bezpośrednio do biur czy architektów, ale staraliśmy się nagłośnić go m.in. na zagranicznych portalach architektonicznych. Ta akcja przyniosła skutki i rzeczywiście mamy dużo zainteresowanych. Trzeba dodać, że wśród nich jest wiele zespołów mieszanych, kiedy w skład takiego biura wchodzi ktoś np. z Hiszpanii i Polski. Są biura, które mają w składzie polskich architektów. Najczęściej dotyczy to zgłoszeń z Wielkiej Brytanii. Jest też zespół polsko-japoński. Ale to jest znak czasów, bo dziś można łatwo wymieniać się informacjami i takie fuzje są możliwe - wyjaśnia Dariusz Górny.

Do konkursu przede wszystkim zgłosiły się jednak renomowane biura polskie. - I oczywiście wielu gorzowskich architektów odpowiedziało na nasz apel - mówi prezes Górny.

SARP jest zadowolony z tak dużego zainteresowania, ale go ono nie dziwi. - Architekci lubią wyzwania, a to jest przecież projektowanie miasta. Gorzów może się podobać architektom, bo jest na tyle duży, że zrobienie projektu to już spektakularny wyczyn. Ale jest też na tyle mały, że jest do opanowania projektowo, że można spojrzeć na miasto dość kompleksowo. Zobaczymy, co z tego wyniknie - mówi Górny.

Jego zdaniem architektów tworzących wizję przyszłego centrum Gorzowa należy jak najmniej ograniczać. Powinni skupić się na jak najlepszym zorganizowaniu przestrzeni bez zbytniego wnikania w aspekty komplikujące nadmiernie całą sprawę. Te kłopotliwe aspekty to przede wszystkim stan prawny nieruchomości, które w dużej części są własnością prywatną. Inna rzecz to również kwestia możliwości realizacji przez miasto wizji architektów. Koncepcje architektów mają być swego rodzaju mapą drogową, jak powinno się rozwijać centrum miasta w kolejnych latach czy nawet dziesięcioleciach.

Konkursy architektoniczne zawsze dają najpełniejszą odpowiedź na pytania przestrzenne, a tych w Gorzowie na pewno nie brakuje. - Po to się robi konkurs, aby uzyskać duże spektrum rozwiązań i spojrzeć na problem z różnych punktów widzenia. Są architekci, którzy pójdą w kierunku nowoczesności i pewnej futurystycznej wizji. Będą i tacy, dla których dzisiejsze uwarunkowania w centrum będą dominujące - przewiduje Górny.

Teraz architekci mają miesiąc na zadawanie pytań, a SARP na odpowiedzi. Do 10 listopada muszą natomiast spłynąć prace konkursowe. Wtedy pracę zacznie jury. W jego składzie są znani architekci, m.in. prezes SARP Jerzy Grochulski, prof. Marian Fikus czy ceniony niemiecki architekt Stefan Scholz. Zwycięzców poznamy do końca roku.

źródło: gazeta.pl

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]