Aktualności

Budżet dopłaci do raty, jeśli stracisz pracę

czwartek, 04 czerwca 2009

1,2 tys. zł - taką maksymalną dopłatę do miesięcznej raty kredytu hipotecznego z kasy państwa będą mogli dostać kredytobiorcy, którzy zostali bez pracy.

Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o pomocy państwa dla kredytobiorców, którzy mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań z tytułu kredytów mieszkaniowych. Stanowi on część pakietu antykryzysowego. Premier Donald Tusk wprowadzenie tego typu rozwiązań zapowiadał jeszcze w lutym. Teraz projekt ustawy musi przejść przez parlament. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przepisy wejdą w życie na początku lipca.

Na pomoc państwa mogą liczyć wszyscy kredytobiorcy, którzy stracili pracę po 1 lipca 2008 roku i przed końcem grudnia zgłoszą się po pomoc do powiatowego urzędu pracy. Nowością w projekcie ustawy jest to, że w przypadku małżeństw wystarczy, że tylko jedna osoba straci pracę, by móc wspólnie starać się o pomoc. O jej przyznaniu i wysokości będzie decydował starosta. Kryteria przyznawania pomocy nie są jednak jasne.

- To największa wada tych przepisów - podkreśla Marcin Krasoń, analityk rynku kredytów hipotecznych z Open Finance. - Zakłada się bowiem, że o zapomogę mogą starać się rodziny nawet wtedy, gdy jeden z małżonków straci pracę, a drugi wciąż zarabia bardzo dużo pieniędzy. To rodzi pole do wielu nadużyć - uważa.

Kredytobiorcy będą mogli korzystać z pomocy finansowej maksymalnie przez rok. Pieniądze nie będą jednak trafiać do ich rąk, ale będą przelewane przez Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio na rachunek konkretnej instytucji finansowej, która udzieliła kredytu. Z kolei maksymalna wartość pomocy nie może przekroczyć 1,2 tys. zł miesięcznie.

Dotacje dla pogrążonych w tarapatach kredytobiorców nie będą jednak bezzwrotne. Trzeba je zacząć spłacać po dwóch latach od zakończenia ich otrzymywania. Pożyczka od państwa będzie nieoprocentowana, a jej spłata po dwóch latach będzie rozłożona na 96 równych rat.

Jak policzyli doradcy z firmy Expander, 1,2 tys. zł pomocy wystarczy np. na spłatę raty kredytu złotowego w wysokości 174 tys. zł zaciągniętego przed dziesięcioma laty bądź raty kredytu na 190 tys. zł we frankach szwajcarskich zaciągniętego w tym roku.

Co ważne, pomoc nie dotyczy pożyczek hipotecznych. Te co prawda są udzielane pod zastaw hipoteki, ale pieniądze można wydać na dowolny cel.

Zdaniem ekspertów nowe rozwiązania będą się cieszyć coraz większą popularnością wraz ze wzrostem bezrobocia. Prognozy mówią, że w tym roku może ono dojść nawet do 13-14 proc. Pocieszające jest jednak to, że przynajmniej na razie kredyty hipoteczne są najrzetelniej spłacanymi zobowiązaniami.

Wskaźnik złych długów w tym segmencie nie przekracza 1 proc. Tymczasem wśród szybkich pożyczek gotówkowych przekracza on nawet 8 proc. A to dlatego, że kredytobiorcy w kłopotach zawsze w pierwszej kolejności rezygnują z opłacania rat innych pożyczek czy rachunków za telefon. Dopiero na ostatnim miejscu rezygnujemy ze spłacania kredytów hipotecznych, bo boimy się utraty mieszkania.

źródło: polskatimes.pl

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]