Aktualności

Jaki powinien być dom tani w budowie?

piątek, 10 kwietnia 2009

Dom może być tańszy niż mieszkanie. Trzeba tylko podjąć odważną decyzję, znaleźć odpowiedni projekt, a w budowę włożyć trochę wysiłku.

Wyobraźmy sobie młode małżeństwo, które ma dwieście tysięcy złotych. Chcą kupić mieszkanie, ale za taką kwotę trudno znaleźć coś ciekawego. W Warszawie, Krakowie i innych dużych miastach w cenie do 200 tys. zł dostać można co najwyżej kawalerkę lub w najlepszym wypadku dwa pokoje z kuchnią. A przecież rodzina będzie rosnąć, potrzeb przybywać, a chęć odpoczynku w ciszy i spokoju po pracy - narastać. Dlatego, chociaż raport portalu Gratka.pl i Home Consulting wskazuje, że cena domu w lewobrzeżnej części aglomeracji warszawskiej to 640 tys. zł, a w Katowicach nawet więcej, bo 650 tys. zł, warto w takiej sytuacji zastanowić się nad budową domu.

Jak jednak dopasować posiadane 200 tys. do cen ofertowych prezentowanych w portalach z ogłoszeniami? Otóż ceny te zwykle dotyczą domów gotowych, budowanych albo przez deweloperów, albo przez wyspecjalizowane firmy budowlane. W cenę wliczone są też koszty zakupu działki.

- Koszty budowy można obniżyć budując metodą systemu gospodarczego - to podstawa - wyjaśnia Anna Wolf, ekspert budowlany serwisu dom.pl. Jeśli młode małżeństwo zdecyduje się na takie rozwiązanie, może zmieścić się w wyjściowych 200 tys. zł. Powinno jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. - Koszt budowy uzależniony jest w dużej mierze od powierzchni użytkowej budynku - przypomina Anna Wolf. Po pierwsze więc, dom musi być mały. Po drugie, tani dom budowany samodzielnie nie może być skomplikowany. Wybierając projekt trzeba pamiętać, że będzie budowany samodzielnie, trzeba więc umieć zrobić to, co będzie konieczne. Poza tym prosta bryła oszczędza materiałów i nakładów pracy. Tani dom będzie więc pozbawiony kolumn i podcieni, nie będzie też miał balkonów, chyba że na poziomie gruntu.

Po trzecie taki dom nie będzie miał piwnicy. Jej budowa jest droga, sporo kosztuje zabezpieczenie ścian i stropów przed wilgocią. Piwnicę trzeba też ochronić przed ucieczką ciepła (chyba, że ktoś chce płacić niebotycznie wysokie rachunki za prąd). Tymczasem, jak mówi Anna Wolf: - Dużo teraz buduje się bez piwnicy np. z garażem i kotłownią obok . Budynek bez piwnic jest przecież tańszy niż z piwnicą.

I wreszcie czwarty warunek, który musi spełnić tani dom - brak garażu. Powody te same, co w przypadku piwnicy. Do tego można dodać jeszcze punkt piąty: tani dom będzie miał duże wnętrze przy małej powierzchni ścian. Dzięki temu przestrzeń będzie optymalnie wykorzystana. Według Anny Wolf koszt budowy domu można także obniżyć przez odpowiednią konstrukcję dachu. - Wiadomo, że dach płaski - stropodach - jest tańszy niż dach dwuspadowy - wyjaśnia Wolf. Jeśli jednak chcemy dach skośny, możemy zamiast piętra, zaprojektować użytkowe poddasze.

Zasady budowy taniego domu poważnie traktują Basia i Tomek. Właśnie kończą budowę domu, który kosztował ich około 190 tys. zł. Początek ich budowy to jesień 2006 roku. W tym czasie mają trochę oszczędności i działkę, którą rodzice dali im w prezencie ślubnym. To grunt rolny klasy IV ale pod zabudowę. Mają też małe mieszkanie, które w razie czego mogą sprzedać. Poza tym marzenie o tym, żeby za dwa lata zamieszkać we własnym domu.

Spośród dostępnych projektów wybierają dom parterowy, bez użytkowego poddasza. Obok domu planują za to zbudować garaż wolnostojący. Projekt ma kilka zalet: po pierwsze, ściany zewnętrzne są ścianami nośnymi, a więc wnętrze domu można dowolnie projektować. Poza tym jest prosty w budowie i nieskomplikowany konstrukcyjnie. Tomek, który jest inżynierem, wprowadza kilka poprawek. Przestawia okna w sypialni, rezygnuje z potrójnych drzwi balkonowych, przesuwa niektóre okna, odpuszcza też budowę oranżerii. Dodaje za to taras narożny, który ma być częściowo zadaszony.

Tani dom uczy kompromisów i rezygnacji z udogodnień. Na przykład w kwestii skomplikowanych rozwiązań w rodzaju stylu centralnego odkurzacza czy systemu zagospodarowania szarej wody, z których lepiej zrezygnować. Trzeba się też będzie obejść bez pompy ciepła, być może uda się ją zastąpić kominkiem dystrybuującym gorące powietrze. Wszystkie elementy tego rodzaju mogą przynieść korzyści w przyszłości, jednak w momencie budowy znacznie podnoszą cenę.

Przy budowie taniego domu można też nauczyć się ciężkiej pracy, ponieważ jednym z warunków powodzenia realizacji planu jest samodzielne wykonanie przynajmniej części zadań. Poza oczywistymi przypadkami nie ma mowy o zatrudnianiu wyspecjalizowanych firm. Wszystko, co można zrobić samodzielnie, należy tak zrobić.

Tak właśnie działa Tomek. Dom stawia popołudniami, po pracy. Wspiera go ojciec i zaprzyjaźniony sąsiad. Usługi "wyspecjalizowanych" firm raczej go utwierdzają w tym, że robi słusznie. Stan zero, czyli fundamenty to dla Basi i Tomka koszt nieco ponad 17 tys. zł. Ściany budują samodzielnie, kolejne pary rękawic idą na śmietnik, ale powoli widać przyszły kształt domu. W połowie sierpnia 2007 roku dom Basi i Tomka osiąga stan surowy. Koszt w sumie: 88 tysięcy zł. Kolejne etapy to wykańczanie domu. Na początku 2009 roku Basia i Tomek wprowadzają się do domu. Nie wszystko jest jeszcze gotowe, ale można mieszkać. Cena jak do tej pory: 190 tys. zł.

O budowie warto pomyśleć tym bardziej, że jak wynika z ostatnich informacji Grupy Polskie Składy Budowlane, ceny materiałów spadają. O prawie 3% mniej kosztują materiały ścienne, 11% - stalowe, a 3% płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek i kuchni. Nieznacznie spadły ceny izolacji wodochronnych, pokryć i folii dachowych, rynien, chemii budowlanej i suchej zabudowy wnętrz. Jak mówi Anna Wolf: - Sami możemy wywnioskować że budowa metodą gospodarcza jest dokładniejsza i tańsza . Małżeństwo dysponujące kwotą 200 tys. ma więc wytyczoną drogę do własnego domu. Trzeba tylko podjąć decyzję.

 

źródło: dom.gazeta.pl

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]