Aktualności

Chcesz dom - buduj teraz, bo tanio

wtorek, 24 marca 2009
Wielu Polaków, którzy jeszcze w ubiegłym roku planowali kupno mieszkania, teraz myśli o budowie domu.

Domy jednorodzinne wznoszone przez deweloperów są teraz ponad 10 proc. tańsze niż przed rokiem. Jeszcze mniej będzie nas kosztowała budowa domu metodą gospodarczą. W ciągu dwóch lat ceny spadły nawet o jedną czwartą. Dwa lata temu postawienie i wykończenie parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 mkw. kosztowało co najmniej 400 tys. zł, w ubiegłym roku - 350 tys. zł, a teraz 300 tys. zł.

Według Wojciecha Rutowicza z firmy ES Polska, która buduje murowane domy jednorodzinne w całej Polsce, wpływ na to miało kilka czynników. Przede wszystkim obniżka cen zalegających w składach budowlanych materiałów, niższe koszty pracy oraz wyprzedaże i promocje na materiały wykończeniowe organizowane przez markety budowlane. Spadły także ceny działek budowlanych.

Obecnie są tańsze niż przed rokiem. W Gdańsku o 22 proc., Wrocławiu i Krakowie o 14 proc. i 4 proc w Poznaniu. I będą dalej taniały.

Spadki cen dotyczą przede wszystkim artykułów niezbędnych przy rozpoczynaniu inwestycji, czyli cegieł, pustaków, cementu i wapna. Cena cegły w 2007 r., kiedy był boom, skoczyła z 30 gr. do ponad 2 zł. A i tak mimo tak wysokich stawek każdy towar schodził na pniu. Teraz materiałów jest w bród, a producenci obniżają ceny, bo brakuje kupujących.

Niższe są też koszty siły roboczej. Jak mówi Wojciech Rutowicz, koszty robocizny obniżyły się w stosunku do stawek sprzed kryzysu od 20 do 25 proc. A niekiedy, w zależności od regionu i liczby zleceń, można je jeszcze negocjować.

- Spowodowane jest to przede wszystkim powrotem wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, którzy chcąc szybko znaleźć pracę i godzą się na stawki niższe od rynkowych - tłumaczy Rutowicz. Nie ma też żadnego problemu z ekipami budowlanymi. Teraz są one w stanie rozpocząć pracę praktycznie z dnia na dzień.

Na spadek cen domów budowanych metodą gospodarczą siłą rzeczy zareagowali deweloperzy, którzy zajmują się tego typu działalnością. Z raportu Open Finance przygotowanego specjalnie dla "Polski" wynika, że przeciętny dom od dewelopera można dzisiaj kupić w okolicach Warszawy o 10,5 proc., czyli o 100 tys. zł, taniej niż przed rokiem.

- Oferty domów po odrzuceniu 25 proc. najtańszych i 25 proc. najdroższych, zawierają się w przedziale 4,1-5,8 tys. zł za metr kwadratowy - mówi Emil Szweda z Open Finance.

Przy zastosowaniu tej samej metody obliczeń, okazuje się, że średnie ceny domów wahają się od 660 do 980 tys. zł (rok temu od 733 tys. zł do 1,1 mln zł). Za takie pieniądze można w tej chwili kupić dom o powierzchni od 140 do 185 mkw., usytuowany na działce o wielkości od 300 do 550 mkw.

Unikajmy "bonusów"
Nie oznacza to jednak, że taką cenę powinniśmy zaakceptować bez mrugnięcia okiem. Tutaj również, podobnie jak w przypadku mieszkań, jest pole do negocjacji. Zresztą deweloperzy sami proponują różne bonusy. - Do najczęstszych ekstradodatków należą oferty wykończenia pod klucz z materiałów klienta - mówi Szweda.

Takie postępowanie firm deweloperskich wynika z faktu, że na klientów czeka wiele gotowych domów, które można kupić i niemal natychmiast się do nich wprowadzić. Zatem i w tym segmencie, choć na mniejszą skalę niż w przypadku mieszkań, mamy do czynienia ze spadkiem popytu. A podaż domów będzie nadal rosła. Z danych GUS wynika bowiem, że w najbliższych latach więcej będzie domów oddawanych do użytku, bo wzrosła liczba pozwoleń na budowę.

- Biorąc pod uwagę to, że cykl budowy domu trwa minimum dwa lata, możemy się spodziewać wzrostu liczby domów oddawanych do użytku - mówi Marcin Jańczuk, analityk Metrohouse. W 2004 r. wydano prawie 54 tys. pozwoleń na budowę, w 2007 r. było ich już ponad 92 tys., a według prognoz w ubiegłym roku ich liczba przekroczyła już 100 tys.

źródło: polskatimes.pl
Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]