Aktualności

Na prace dodatkowe trzeba mieć pozwolenie inwestora

wtorek, 10 lutego 2009

W umowie o roboty budowlane zawsze trzeba ustalić wysokość wynagrodzenia wykonawcy. W trakcie wykonywania prac nie można go podwyższać w sposób dowolny.

Możliwość podwyższenia wynagrodzenia już w trakcie prowadzenia robót budowlanych jest ograniczona. Najłatwiej jest zmienić wynagrodzenie kosztorysowe wówczas, gdy trzeba wykonać dodatkowe prace, których wykonawca i inwestor wcześniej nie przewidzieli w kosztorysie i w umowie.

Dodatkowe prace

Do takiej sytuacji dochodzi z powodu przeoczenia, bo wykonanie ich jest niezbędne. Zdarza się jednak, że inwestor żąda wykonania innych dodatkowych prac nieprzewidzianych w umowie. Wcześniej nie wskazywał na nie, bo chciał zaniżyć koszt wykonania robót, które wykonawca miał przyjąć do realizacji.

Wykonawca może zażądać zapłaty za wykonanie dodatkowych prac wówczas, gdy prowadzi je za zgodą lub na zlecenie inwestora albo inspektora nadzoru budowlanego, pod warunkiem że ma on prawo udzielić pozwolenia na wykonanie dodatkowych robót. W przeciwnym razie inwestor może odmówić zapłaty podwyższonego wynagrodzenia i koszt dodatkowych prac musi pokryć wykonawca. Gdyby jednak dodatkowe roboty nieujęte w umowie zostały przeprowadzone w celu uniknięcia niebezpieczeństwa lub zabezpieczenia obiektu przed awarią, to można je wykonać bez uzyskania zgody inwestora.

Wynagrodzenie w kosztorysie

Zdarza się, że już w trakcie wykonywania robót budowlanych pojawia się konieczność wykonania dodatkowych prac, które nie były ujęte w zestawieniu w kosztorysie. Gdyby takie zestawienie sporządził zamawiający, to wówczas wykonawca może skutecznie żądać wyższego wynagrodzenia. Należy je jednak określić w sposób odpowiedni do wykonanych dodatkowo robót.

Warto też, aby jeszcze przed zawarciem umowy o roboty budowlane strony przewidziały taką możliwość odpowiedniego podwyższenia wynagrodzenia, np. zapisując wysokość dodatkowego wynagrodzenia jako określony procent kwoty zawartej wcześniej w umowie. Taki zapis w praktyce nie oznacza jednak, że wykonawca zawsze dostanie od razu wynagrodzenie podwyższone o maksymalnie określony wskaźnik.

Wysokość dodatkowej zapłaty zależeć będzie od tego, czy faktycznie zostały wykonane dodatkowe prace, jaki był ich zakres i sposób wyceny.

Jeżeli wykonawca sam sporządził kosztorys, to ma ograniczone możliwości domagania się podwyższenia wynagrodzenia. Wyższego wynagrodzenia może domagać się wówczas, gdy udowodni, że mimo zachowania należytej staranności nie mógł przy podpisywaniu kontraktu przewidzieć, że takie dodatkowe prace trzeba będzie wykonać.

W lepszej sytuacji będzie wówczas, gdy kosztorys sporządził inwestor. Wtedy może domagać się odpowiedniego podwyższenia wynagrodzenia. Natomiast spór między inwestorem a wykonawcą o to, co jest tym odpowiednim wynagrodzeniem, rozstrzygnie sąd.

Gdy inwestor sporządził kosztorys, to można domagać się, aby wskazane prace wpisał jako dodatkowe do niego, albo ujął je w odrębnym załączniku do umowy, który podpiszą obie strony.

Wynagrodzenie ryczałtowe

Wynagrodzenie ryczałtowe polega na ustaleniu z góry ceny za wykonane prace przy obiekcie. Wyjątkowo może zostać podwyższone, gdy zajdzie zmiana stosunków, których nie można było przewidzieć przy zawieraniu umowy a w dodatku wykonanie umowy, za ustaloną cenę groziłoby wykonawcy poniesieniem rażącej straty. Na przykład rażącą stratą może być konieczność poniesienia przez wykonawcę wydatków, które przekraczają o określony procent całą wartość umowy.

Jeżeli jednak mimo zaistnienia warunków do podwyższenia wynagrodzenia ryczałtowego inwestor nie chce zapłacić więcej, to wówczas wykonawca musi dochodzić swoich roszczeń przed sądem. Sąd może podwyższyć wynagrodzenie ryczałtowe lub rozwiązać umowę.

JAK TO ZROBIĆ...

Czy zachodzą warunki do podwyższenia wynagrodzenia

PROBLEM: Inwestor i wykonawca umówili się na wykonanie robót budowlanych i ustalili w kontrakcie wynagrodzenie ryczałtowe. Wykonawca w trakcie prowadzonych prac domaga się podwyższenia wynagrodzenia, twierdząc, że zaszła zmiana stosunków, czego nie mógł przewidzieć, zawierając umowę, i wykonanie umowy za wskazaną kwotę grozi mu poniesieniem rażącej straty.

ROZWIĄZANIE: Inwestor może odmówić podwyższenia wynagrodzenia. Wtedy wykonawca musi dochodzić roszczeń na drodze sądowej. Sąd oceni, czy zaszła zmiana stosunków uzasadniających podwyższenie wynagrodzenia oraz czy na skutek tego realizacja umowy na dotychczasowych warunkach grozi wykonawcy rażącą stratą. Po rozpoznaniu sprawy sąd może podwyższyć wynagrodzenie lub rozwiązać umowę.

Źródło: GP

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]