Aktualności

Gminy karzą podatników za podawanie błędnych danych

środa, 04 lutego 2009

Informacje o nieruchomościach oraz o środkach transportowych, które składają w gminie podatnicy, są weryfikowane przez urząd. Za podanie błędnych danych grozi sankcja.

Podatnicy podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, rolnego, leśnego i innych podatków i opłat lokalnych muszą wiedzieć, że niedopełnienie obowiązków podatkowych wobec gminnych organów podatkowych lub podanie błędnych danych spotka się z odpowiednią reakcją urzędu. W najlepszym możliwym wariancie podatnik zostanie wezwany do gminy, w najgorszym może narazić się na kontrolę podatkową i sankcje karne skarbowe.

Gmina sprawdzi

Każda gmina może stosować inne procedury weryfikacji informacji podawanych przez podatników, jednak opierają się one na podobnych dokumentach.

Danuta Kamińska, skarbnik Katowic, zwraca uwagę, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości np. w informacji o nieruchomościach, miasto wzywa podatnika, aby skorygował podane informacje.

Wyjaśnia, że po otrzymaniu informacji lub deklaracji podatkowej miasto bada, czy: złożona została w terminie, czy jest zgodna pod względem formalnoprawnym, tj. czy zastosowano właściwy druk, czy podatnik zastosował właściwe stawki podatkowe, czy wyliczenia są poprawne, czy informacje są zgodne z ewidencją gruntów i budynków oraz czy są zgodne z danymi źródłowymi (np. z aktem notarialnym w przypadku podatku do nieruchomości czy dowodem rejestracyjnym lub fakturą w przypadku podatku od środków transportowych).

Podobne procedury obowiązują we Wrocławiu czy Częstochowie i wielu innych miastach i gminach. Na jakiej podstawie weryfikowane są dane podatkowe?

- Bazujemy na ewidencjach z katastru, ewidencji gruntów
Maxon Nieruchomości i budynków, które są podstawą do opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a także na mapach - tłumaczy Marta Pantak, kierownik wydziału kontroli podatkowej Urzędu Miasta Wrocław.

Jarosław Kapsa z Urzędu Miasta Częstochowa wyjaśnia z kolei, że przy weryfikowaniu danych podatkowych urząd korzysta przede wszystkim z różnych baz danych.

- Przykładowo dane o podstawie opodatkowania podatku od środków transportowych porównuje się z danymi z bazy rejestru pojazdów. Urząd sprawdza także dane z ewidencji gospodarczej - mówi Jarosław Kapsa.

Jeżeli zatem podatnik podaje swoje mieszkanie jako miejsce prowadzenia działalności, może się liczyć z kontrolą i naliczeniem od części pomieszczeń podatku od nieruchomości przeznaczonych na tego typu działalność, według stawek wyższych niż dla budynków mieszkalnych.

Kontrola osób i firm

Marta Pantak zwraca uwagę, że tryb postępowania wobec osób fizycznych i firm jest identyczny. W praktyce jednak postępowanie wobec firm jest łatwiejsze, ponieważ zazwyczaj wiadomo, gdzie działa firma i jak do niej dotrzeć. Jarosław Kapsa dodaje, że w przypadku osób fizycznych kontrola najczęściej dotyczy rozbieżności w informacji o podstawie opodatkowania budynków mieszkalnych. Trudniejszą rzeczą dla urzędu jest korygowanie wartości budowli wykorzystywanych przez firmy, ponieważ podatek naliczany jest od ich wartości.

- Przy kontroli sprawdzający muszą sięgać do ewidencji księgowej środków trwałych lub do innych dokumentów pozwalających oszacować wartość - wyjaśnia Jarosław Kapsa.

Niezgodność danych

Jak tłumaczy Marta Pantak, w sytuacji gdy dane zadeklarowane przez podatnika nie zgadzają się z danymi w katastrze miejskim, może on spodziewać się wezwania z urzędu w celu weryfikacji danych lub kontroli podatkowej. Urząd będzie chciał sprawdzić, dlaczego powstała różnica. Jeśli na wezwanie urzędu podatnik się nie stawi i nie złoży wyjaśnień, to miasto będzie chciało przeprowadzić u niego kontrolę.

Sankcje za błędy

Danuta Kamińska wyjaśnia, że podanie błędnych danych obwarowane jest sankcją uregulowania podatku za okres do pięciu lat wstecz wraz z odsetkami podatkowymi. Jeśli podatnik korzysta ze zwolnienia podatkowego i poda błędne dane, straci prawo do zwolnienia.

- W art. 54 kodeksu karnego skarbowego, kto uchyla się od opodatkowania, nie ujawnia organowi podatkowemu przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie - ostrzega Danuta Kamińska.

14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego ma osoba fizyczna na złożenie informacji o nieruchomościach.

 

źródło: gazetaprawna.pl

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]