Aktualności

Normy akustyczne

wtorek, 20 stycznia 2009

Kupując dom czy mieszkanie, często zapominamy sprawdzić czy lokal spełnia normy akustyczne. W efekcie, zamiast cichego i przytulnego gniazdka, wybieramy autostradę w pokoju i arie sąsiada w łazience. Dodajmy -naszej łazience.

Cicha noc we własnym domu, czy impreza z sąsiadem?

- Decydując się na dom lub mieszkanie warto sprawdzić, czy spełnia on podstawowe wymagania akustyczne, to może nas uchronić zarówno od hałasu z ulicy, jak i od hałasu z sąsiednich mieszkań, zapewni nam także większą prywatność we własnym mieszkaniu ? mówi Monika Śleziońska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży dewelopera MK Inwestycje.

O tym, żeby sprawdzić akustykę mieszkania bardzo często zapominają nabywcy, kupujący domy i mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Efekt?  - Zamiast enklawy spokoju i ciszy, okazuje się, że mieszkamy z sąsiadem, słyszymy jego rozmowy, śpiew, nawet kiedy bierze prysznic. Często jesteśmy także narażeni na hałas szkodliwy dla naszego zdrowia, zwłaszcza gdy dom zlokalizowany jest przy ruchliwej ulicy lotnisku bądź w centralnym punkcie miasta, gdzie właśnie trwa przebudowa ? mówi Śleziońska.

Warto zatem kupując mieszkanie lub dom, zwrócić uwagę na to z czego są wykonane ściany. - Ściany działowe powinny być przede wszystkim wykonane w technologii i jakości zapewniającej podstawową funkcję podziału ? nie tylko optycznego, ale też akustycznego. Szczególną uwagę należy zwrócić na ściany dzielące zabudowę typu bliźniaczego czy szeregowego. Zastosowanie nieodpowiedniego systemu czy izolacji może spowodować, że będziemy słyszeć każdy szmer sąsiadów. Zauważmy, że kupując lokal niezamieszkały ? nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy problem taki dotknie nas w przyszłości ? wyjaśnia Śleziońska.

Prawo też lubi ciszę? w bloku

Ostatnie lata przyniosły znaczne zmiany, przede wszystkim w kryteriach oceny izolacyjności akustycznej w budynkach, jak i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Dziś podstawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002, nr 75, poz. 690, w dziale IX poświęconym ochronie przed hałasem i drganiami).

Ostatnie zmiany w przepisach wykluczyły jednak wszelkie budynki jednorodzinne z obowiązkowej charakterystyki akustycznej budynku. W praktyce z obowiązku zostały  zwolnione wszystkie domy jednorodzinne w dowolnej zabudowie. Decyzję taką Minister Infrastruktury podjął powołując się na art. 20 ust 3 punkt 2 Prawa budowlanego, mówiący o wyłączeniu obiektów budowlanych  o prostej konstrukcji z obowiązku zapewniania sprawdzenia projektu pod względem zgodności z przepisami.

Obowiązek dokonania charakterystyki nadal dotyczy budynków wielorodzinnych. ? Przepisy te są nieco paradoksalne, ponieważ hałas jaki towarzyszy mieszkaniu w domu jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, jest porównywalny do tego jaki występuje w domach wielorodzinnych. W bliźniaku czy domu szeregowym, również mamy sąsiadów, którzy podobnie, jak w domu wielorodzinnym mogą być uciążliwi i hałaśliwi. Bezdyskusyjna natomiast kwestią jest narażanie się na hałas zewnętrzny, zwłaszcza jeśli dom położony jest blisko ulicy bądź w sąsiedztwie dużego osiedla mieszkalnego ? komentuje zmiany Śleziońska.

? Nasz dom, zwłaszcza ten nowy, kupowany na rynku pierwotnym, powinien być bezwzględnie szczelny i odporny na wszelkie hałasy z zewnątrz, bez względu na typ zabudowy. Tylko decydując się na taki dom lub mieszkanie, zapewnimy sobie prawdziwy komfort mieszkania, pracy i snu. Brak ciszy w domu nie zrekompensuje nawet przytulne urządzenie lokalu ? mówi Śleziońska.

Zmiany w przepisach nie wpływają jednak na konieczność stosowania się do obowiązujących norm. -  Budynek jednorodzinny jest przeznaczony na stały pobyt ludzi, co automatycznie pociąga za sobą konieczność zagwarantowania odpowiedniego klimatu akustycznego zgodnie z wymaganiami Działu IX warunków technicznych - wyjaśnia inż. wibroakustyk Jacek Danielewski z firmy konsultingowej FABRYKA CISZY. - Obiekty i pomieszczenia w obiektach, w których należy zapewnić odpowiednie warunki akustyczne i zastosować technologie o wymaganych parametrach, są wymienione w polskich normach. Te normy są od kilku lat obligatoryjne do stosowania w budownictwie ? dodaje.

Te normy to:

- PN-B-02151-3:1999 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych.

- PN-87/B-02151/02 Akustyka budowlana - Ochrona przed hałasem w budynkach - Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach.

Źródło: FABRYKA CISZY

Pozostałe aktualności
Co zrobić, aby zdążyć przed wiosną i wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpocząć budowę wymarzonego domu, do tego kupić taniej projekt i otrzymać atrakcyjne dodatki? To proste, wystarczy zamówić dowolny projekt autorstwa pracowni MTM STYL w okresie od 03.01.2012 do 31.03.2012. Podczas składania zamówienia powołaj się na promocję i podaj hasło: Zdążyć przed wiosną. >>> LISTA PROJEKTÓW OBJĘTYCH PROMOCJĄSZCZEGÓŁY PROMOCJI:1.W promocji biorą udział zamówienia składane za pośrednictwem Internetu (formularz zamówienia, e-mail), telefonicznie.2.Warunkiem uczestnictwa w promocji jest podanie hasła: ?Zdążyć przed wiosną? przy składaniu zamówienia, w przeciwnym razie zamówienia będą traktowane jako nie podlegające promocji.3.Promocją objęte są projekty domów z oferty pracowni MTM STYL, z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych oraz ?projektów w przygotowaniu?.4.Promocja ?Zdążyć przed wiosną? nie sumuje się innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym czasie.5.Wysokość rabatu jest uzależniona od terminu złożenia zamówienia. Uczestnik składający zamówienie w terminie: od 03.01.2011 do 31.01.2011 otrzyma rabat w wysokości 300 PLN;od 01.02.2011 do 29.02.2011 otrzyma rabat w wysokości 200 PLN;od 01.03.2011 do 31.03.2011 otrzyma rabat w wysokości 100 PLN;Rabat zostanie udzielony przy realizacji zamówienia przez pomniejszenie ceny netto projektu.6.Uczestnik, który zakupi projekt objęty promocją oraz poda hasło ?Zdążyć przed wiosną? będzie również miał możliwość zakupu: kosztorysu budowlanego za 1 zł netto, projektu altanki w cenie 1 zł netto; Altanka 3 lub 4 do wyboru.7.Promocją objęte są kosztorysy dostępne w ofercie MTM STYL z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów oraz tych, których wartość cennikowa przekracza 550 zł. {image 527315 0 [ czytaj więcej ]

Świąteczna paczka "Archeton"

wtorek, 06 grudnia 2011r.
Promocja "Świąteczna Paczka"Zamów projekt domu w Świątecznej Paczce.W zestawie taniej nawet o 377 zł!W świątecznej paczce oferujemy:projekt domu* z rabatem 50 zł,kosztorys: wydruk i CD w super promocyjnej cenie 123 zł**,projekty w pdf (rysunki architektury w plikach pdf) w super promocyjnej cenie 17 zł,drobne upominki świąteczne,oraz dla zainteresowanychaneks na paliwo stałe do dokumentacji projektowej w super promocyjnej cenie150 zł***.Promocja trwa od 6 do 30 grudnia 2011 r.Zobacz symulację kupujesz bez promocji kupujesz w Świątecznej Paczceprzykładowy projekt domu 2200zł 2150złaneks na paliwo stałe 315zł 150złkosztorys 189zł 123złrysunki architekturyw plikach pdf 123zł 27złsuma 2827zł 2450złZamawiając Świąteczną Paczkę w pełnym zestawie oszczędzasz nawet 377 zł!Nie przegap! W pakiecie kupujesz TANIEJ!Zamówienia należy składać do 30.12.2011 r. podając hasło "ŚWIĄTECZNA PACZKA"Uwaga!Promocja "Świąteczna Paczka" nie łączy się z innymi promocjami.Świąteczna Paczka nie podlega zwrotowi, a zamówiony projekt domu można jedynie wymienić na inny z oferty Archetonu w okresie do 30 dni od dnia zakupu Świątecznej Paczki, przy czym przy wymianie będzie obowiązywać aktualna na dzień wymiany projektów cena nowego projektu - bez zniżki 50 zł. Szczegóły w Biurze Obsługi Klienta, infolinia 801 80 80 80.* dotyczy projektów w technologii murowanej** dołączymy kosztorys, jeśli jest dostepny na archeton.pl przy prezentacji zamawianego projektu,*** dotyczy projektów domów, w których jest dostępny alternatywny projekt ogrzewania na paliwo stałe - patrz specyfikacja techniczna projektu domu [ czytaj więcej ]

Świąteczny konkurs Archipelag

poniedziałek, 05 grudnia 2011r.
Świąteczny Konkurs Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz magazynu ?Dom&Wnętrze?!Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia.Z tej wyjątkowej okazji Pracownia Projektowa ARCHIPELAG zaprasza do wspólnej zabawy w świątecznym konkursie ? do wygrania projekt domu oraz inne, atrakcyjne nagrody!{image 511321 0}Pod choinką ARCHIPELAGU czeka mnóstwo pięknych prezentów, aby otrzymać jeden z nich należy wybrać projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, a następnie opisać wymarzone Święta Bożego Narodzenia w jego wnętrzach.Na autorów najciekawszych prac czekają:Nagroda I ? projekt domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG o wartości do 3 000 złNagroda II ? 50% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz nowoczesny zamek elektroniczny ufundowany przez firmę Good Lock Poland Sp. z o.o.Nagroda III ? 30% rabatu na zakup projektu domu z kolekcji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz zestaw domowych dekoracji ufundowany przez galerię ArmoniaŚWIĄTECZNY KONKURS ARCHIPELAGU to doskonała okazja, aby pod choinkę sprawić swojej rodzinie wymarzony prezent!Prace konkursowe należy przesyłać do 21 grudnia do godz. 24.00. drogą mailową na adres: konkurs@archipelag.pl [ czytaj więcej ]
Ruszyła Promocja Świąteczna MTM STYL!!!Każda osoba, która w okresie od 1 do 31 grudnia zakupi projekt z oferty MTM STYL otrzyma:- 300 zł rabatu na projekt- kosztorys budowlany za 1 zł- przesyłkę kurierską w cenie projektuREGULAMIN:1.Promocja Świąteczna trwa od dnia 01.12.2011 r. do 31.12.2011 r. 2.Warunkiem uczestnictwa w Promocji Świątecznej jest złożenie zamówienia na projekt pochodzący z oferty MTM STYL. 3.Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony www.WybieramyDom.pl 4.Uczestnik Promocji Świątecznej otrzymuje:- 300 zł rabatu na projekt MTM STYL (liczony od ceny netto),- kosztorys budowlany za 1 zł (netto),- przesyłkę kurierską w cenie projektu. 5.O udziale w Promocji Świątecznej decyduje data złożenia zamówienia.6.Promocją Świąteczną objęte są projekty domów z oferty MTM STYL z wyłączeniem projektów garaży, altanek, budynków gospodarczych, projektów w wersji BASIC 7.Promocją Świąteczną objęte są kosztorysy, które są dostępne w dniu składania zamówienia z wyłączeniem kosztorysów do projektów domów wielomieszkaniowych, weselnych i pensjonatów. 8.Promocja Świąteczna nie sumuje się z innymi akcjami promocyjnymi prowadzonymi przez MTM STYL w tym samym czasie.LISTA PROJEKTÓW MTM STYL [ czytaj więcej ]